LaLiga : Έχασε τα άχαστα η Μπαρτσελόνα και μαζί δύο ακόμη βαθμούς (vid)

Η Μπαρτσελόνα ήταν σπάταλη για ακόμα ένα παιχνίδι και το πλήρωσε αφήνοντας δύο βαθμούς στην ισοπαλία 1-1 με τη Βαλένθια στο “Μεστάγια”.

Η ομάδα του Τσάβι βρίσκεται πλέον στους έξι βαθμούς πίσω από τη Χιρόνα και στους τέσσερις από τη Ρεάλ, έχοντας μάλιστα παιχνίδι περισσότερο και από τις δύο. Και η κρίση στο στρατόπεδο των «μπλαουγκράνα» όλο και μεγαλώνει.

Η Βαλένθια ήταν πιο δραστήρια στο ξεκίνημα του ματς, με τον Πένια να σταματά τον Γιάρεμτσουκ μόλις στο 2’. Σιγά σιγά η Μπαρτσελόνα ισορρόπησε και απείλησε δύο φορές με τον Λεβαντόφσκι μέχρι το μισάωρο, αλλά ο Μαμαρντασβίλι απάντησε ισάριθμες. Το ημίχρονο τελείωσε με ακόμη μία καλή στιγμή για τους Καλανούς, με κεφαλιά του Φέλιξ.

Οι «μπλαουγκράνα» μπήκαν πολύ καλά στο δεύτερο ημίχρονο και αφού έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Γκουντογκάν στο 52’, βρήκαν το γκολ τρία λεπτά μετά. Ο Ντε Γιόνγκ έκανε υπέροχη κάθετη στον Ραφίνια ο οποίος γύρισε στο δεύτερο δοκάρι για τον Φέλιξ που μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 67’ ο Ραφίνια έχασε ευκαιρία για δεύτερο γκολ και στο 70’ ήρθε το 1-1 με εκπληκτικό πλασέ του Γκιλαμόν από το ύψος της περιοχής. Η Μπάρτσα προσπάθησε να αντιδράσει και έφτασε μία ανάσα από το δεύτερο γκολ τρία λεπτά αργότερα, αλλά ο Μαμαρντασβίλι νίκησε από κοντά τον Φεράν που μόλις είχε μπει στο παιχνίδι.

Όσο περνούσε η ώρα η Μπαρτσελόνα πίεζε όλο και περισσότερο τη Βαλένθια και στο 83’ έχασε απίθανη διπλή ευκαιρία με τον Ραφίνια. Το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με την Μπάρτσα να αφήνει ακόμη δύο βαθμούς και τη Βαλένθια, που έμεινε μεν για πέμπτο σερί ματς χωρίς νίκη, να παίρνει έναν σημαντικό βαθμό.