Serie A : Ο Μπελτράν χάρισε τη νίκη στη Φιορεντίνα, ματσάρα στο Dacia Arena (vid)

Στη ματσάρα του “Friuli” η Ουντινέζε είχε το προβάδισμα (2-0) αλλά η κόκκινη κάρτα που δέχτηκε, άλλαξε τις ισορροπίες, με τον Μπεράρντι να αξιοποιεί το αριθμητικό πλεονέκτημα, σημειώνοντας δυο τέρματα και χαρίζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στη Σασουόλο.

Στο πρώτο ημίχρονο, η γηπεδούχος ομάδα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ, πριν την λήξη του ημιχρόνου. Στο 36′, ο Λούκα βρέθηκε στο σωστό σημείο και με ένα απλό τελείωμα έκανε το 1-0. Μάλιστα, η ομάδα του Τσιόφι ξεκίνησε ιδανικά το δεύτερο μέρος, καθώς στο 55′ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο Περέιρα πάτησε στη μεγάλη περιοχή και με άψογη εκτέλεσε διαμόρφωσε το 2-0.

Στο 59′, οι ισορροπίες άλλαξαν, καθώς ο Παγέρο δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα, που είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μείνουν με δέκα παίκτες. Οι φιλοξενούμενοι, εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και μείωσαν στο 75′, με τον Μπεράρντι να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι. Οι “νεροβέρντι” στη συνέχεια έφεραν το ματς στα ίσα στο 88′, με νέο χτύπημα πέναλτι του Ιταλού επιθετικού, κάνοντας το τελικό 2-2.

Την ίδια ώρα, οι “Βιόλα” αν και τα βρήκαν σκούρα στο “Αrtemio Franchi” κόντρα στη Βερόνα, βρήκαν το τρόπο να “ξεκλειδώσουν” την άμυνα των φιλοξενούμενων και να φτάσουν στη νίκη. Στο πρώτο μέρος, ο αγώνας δεν είχε ρυθμό και πάθος, με τα λάθη να είναι αρκετά. Η ομάδα του Μπαρόνι είχε, μάλιστα, την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ και να προηγηθεί, αλλά η εκτέλεση πέναλτι του Τζούριτς “σταμάτησε” στον Τερρατσιάνο. Η Φιορεντίνα, στο δεύτερο μέρος ανέβασε την απόδοση της και την πίεση. Αυτό ανταμείφθηκε στο 78′, με τον Μπελτράν να σημειώνει το “χρυσό” γκολ της αναμέτρησης και να “χαρίζει” μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του με 1-0.