Το…καλό το φύλαγε για το τέλος ο Διαγόρας, ανέβηκε στη 2η θέση!

Σπουδαία νίκη για τον Διαγόρα στη Ρόδο, που όχι μόνο δείχνει πως έχει αξιοζήλευτη σταθερότητα αλλά είναι φανερό πως αντέχει και στον πρωταθλητισμό!

Η ομάδα του Θωμά Γράφα “λύγισε” στο τέλος τον μαχητικό Γιούχτα και με τα γκολ των Μανιά (πέναλτι) και Λούκιτς, πήρε ένα ακόμη τρίποντο και φιγουράρει στη δεύτερη θέση, δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Athens Kallithea.

Ο Γιούχτας από την πλευρά του, συνέχισε χωρίς νίκη μακριά από την Κρήτη φέτος και παρέμεινε στην 7η θέση με 14 βαθμούς.

Ο Διαγόρας μπήκε δυνατά, ανοίγοντας το σκορ στο πρώτο λεπτό με τον Μανιά, όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 10′ επικίνδυνη σέντρα από τον Λιποράσε, μπλόκαρε ο Αυγερινός. Στο 12′, ο Κωστανάσιος επιχειρεί έξω απ’ την περιοχή ένα σουτ η μπάλα περνάει λίγο δίπλα απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι.

Στο 19′ διπλή ευκαιρία για τον Γιούχτα. Ο Νοικοκυράκης σούταρε με την μπάλα να βρίσκει σε σώματα, στην συνέχεια της φάσης ο Μπρους με σουτ ανάγκασε τον Αυγερινό να κάνει μια δύσκολη επέμβαση και να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια την μπάλα.

Στη συνέχεια δεν σημειώθηκε κάτι αξιοσημείωτο, με το 0-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, πρώτη φάση στο 47′ για τον Διαγόρα, όταν ο Πάρντο πατάει επικίνδυνα περιοχή για τους γηπεδούχους, κάνει τη σέντρα με τον Πρινιωτάκη να μπλοκάρει σταθερά. Στο 49′ μεγάλη ευκαιρία για τον Γιούχτα Ο Κωστανάσιος κάνει μια πολύ ωραία ατομική περιοχή, σπάει την μπάλα στον Νοικοκυράκη με τον τελευταίο να σουτάρει λίγο έξω απ’ την περιοχή αναγκάζοντας τον Αυγερινό να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 58′ ο Πάρντο με δυνατό σουτ εντός της περιοχής στέλνει την μπάλα λίγο πάνω απ’ την εστία του Πρινιωτάκη. Δύο λεπτά αργότερα, μεγάλη ευκαιρία για τον Γιούχτα. Ο Αλεξόπουλος με σέντρα βρίσκει τον Ροβίθη που κάνει το γυριστό σουτ στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.

Στο 62′ ο Λούκιτς εκτελεί φάουλ φέρνοντας την μπάλα στην περιοχή, με τον Ιγκνάντοβιτς να παίρνει την κεφαλιά αλλά τον Πρινιωτάκη να βρίσκεται σωστά τοποθετημένος μπλοκάροντας την μπάλα. Πέντε λεπτά αργότερα, γυριστή κεφαλιά από τον Μανιά, μπλόκαρε ο Πρινιωτάκης.

Στο 74′ ο Διαγόρας άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Λούκιτς που ανατράπηκε από τον Μπρους στο σημείο του πέναλτι. Ο Μανιάς ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-0). Στο 81′ η ομάδα της Ρόδου βρήκε και δεύτερο γκολ.

Ο Λούκιτς με σουτ έξω απ’ την περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (2-0). Ο Πρινιωτάκης αιφνιδιάστηκε καθώς η μπάλα κόντραρε σε σώματα. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι, με τον Γιούχτα να γνωρίζει την ήττα στη Ρόδο.

Διαγόρας Ρόδου (Θωμάς Γράφας) : Αυγερινός, Τσάβος, Δημητρίου, Ιγκνάτοβιτς, Μανωλάκης, Μασούρας (40′ λ.τ. Λούκιτς), Μουντές, Τσιαντούλας, Αντεσίνα (56′ Αρίας), Πάρντο, Μανιάς

Γιούχτας (Νίκος Σουργιάς) : Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Φαζός, Κόλα, Λιποράσε (37′ λ.τ. Μάρτσι), Πολυχρόνης, Μπρους (78′ Βρεττός), Κωστανάσιος (83′ Κίσσας), Νοικοκυράκης (83′ Δασκαλάκης), Ροβίθης, Αλεξόπουλος