Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΟΚ Β, 1-0 τον Απόλλωνα Πόντου

Στον δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε ο ΠΑΟΚ Β, παίρνοντας βαθμολογική “ανάσα” ενόψει της συνέχειας.

Με γκολ του Δαρέλα στο 72ο λεπτό, ο “δικέφαλος” επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα Πόντου στο γήπεδο του Πολυκάστρου και έφτασε τους 16 βαθμούς, όσους και ο Ηρακλής στην 5η θέση.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν την υπεροχή στα δύο ημίχρονο, όμως το γκολ που έκρινε τελικά τον νικητή, σημειώθηκε στην “ασπρόμαυρη” πλευρά.

Έπειτα από ένα μισάωρο χωρίς πολλές συγκινήσεις και φάσεις στις δύο εστίες, καταγράφηκε η πρώτη καλή στιγμή. Ο Αγκουάδο γύρισε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής του ΠΑΟΚ, το πλασέ του Αλμπάνη όμως πέρασε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο “δικέφαλος” φάνηκε πιο ορεξάτος. Στο 57′ Σπυράκος και Γκούμας έφυγαν στην κόντρα, ο τελευταίος βρέθηκε απέναντι στον Κίναλη, αλλά πλάσαρε λίγο έξω.

Στο 66′ ο δραστήριος Αγκουάδο για τον Απόλλωνα δοκίμασε το σουτ από τη δεξιά πλευρά της περιοχής, μπλόκαρε ο Μοναστηρλή.

Στο 72′ σημειώθηκε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Ο Παντεκίδης εκτέλεσε το φάουλ από το χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Σνάουτσνερ πιάνει το πρώτο σουτ, η μπάλα κατέληξε στον Δαρέλα που με δυνατό τελείωμα από τη μικρή περιοχή, κάνει το 0-1 για τον ΠΑΟΚ Β.

Πέντε λεπτά, οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή στιγμή να διπλασιάσουν τα τέρματα τους. Ο νεοεισελθόντας Γκιτέρσος βγήκε σε θέση τετ α τετ, σούταρε δυνατά με τον Κίναλη να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ

Απόλλων Πόντου (Σιρίλ Καλί) : Κινάλης, Καλογέρης, Ντιαλόσι, Αλμπάνης, Αμαραντίδης, Σαχόλι (89′ Ντε Τόμας), Μουμίν, Αμπούντου, Αγκουάδο, Μπλάνκο, Καρδάρης

ΠΑΟΚ Β (Αλέξανδρος Αλεξιάδης) : Μοναστηρλής, Σελιμάι (80′ Μανωλιούδης), Παντεκίδης, Παναγιώτου, Φίλων, Γιαξής, Νινούα (44′ λ.τ. Σνάουτσνερ), Δαρέλας, Γκούμας (80′ Γρόσδης), Σπυράκος (74′ Γκιτέρσος), Πανίδης