“Αέρας” από το Βέλγιο ο εκρηκτικός Ολυμπιακός! (vids)

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο Champions League με εντυπωσιακή νίκη επί της Ροζελάρε στο Βέλγιο και μάλιστα με 3-0 σετ που τον βάζει στο παιχνίδι της διεκδίκησης της 3ης θέσης του Α ομίλου που οδηγεί στα πλέι οφ του CEV Cup.

Η ελληνική ομάδα έκανε ίσως την καλύτερη εφετινή της εμφάνιση, αγωνίστηκε με μία εξάδα και είχε όπλο το σερβίς και το μπλοκ που της απέφεραν 6 άσσους και 12 μπλοκ. Είναι η πρώτη νίκη του Ολυμπιακού στο Champions League μετά τις 11 Νοεμβρίου 2014.

Στην αρχή του αγώνα οι Βέλγοι μπήκαν καλύτεροι και διατηρούσαν το προβάδισμα μέχρι το 11-11. Από εκεί και μετά ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία του σετ και κατάφερε να προηγηθεί με τρεις 18-21.

Οι Βέλγοι αντέδρασαν και έφεραν το σετ στα ίσα (22-22) με άσο του Ρότι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 25-25, τότε ο Ρότι αστόχησε σε επίθεση και στη συνέχεια ο Ιντάλγκο πήρε τον πόντο.

Η εξέλιξη του δεύτερου σετ ήταν παρόμοια με αυτή του πρώτου. Η Ροζελάρε μπήκε δυνατά στο σετ, αλλά γρήγορα ο Ολυμπιακός κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να περάσει μπροστά.

Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν γρήγορα να χτίσουν διαφορά τριών πόντων, όμως οι Βέλγοι μείωσαν στον πόντο (15-16). Από εκεί και μετά ο Ολυμπιακός κατάφερε να κλείσει το σετ με 25-21.

Το τρίτο σετ εξελίχθηκε σε τυπική υπόθεση. Από την αρχή ο Ολυμπιακός με την ψυχολογία στα ύψη κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και το 12-25 περιγράφει επακριβώς την εικόνα του σετ που είδαμε.

Ροζελάρε (Στέβεν Βανμπέντεγκαελ): Ντουλστ 1 (1 άσσος), Κούλμαν 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Πλασκιέ 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ, 23% υπ. – 15% άριστες), Βερχάνεμαν 7 (7/25 επ., 62% υπ. – 23% άριστες), Τρέιαλ 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Ροτί 11 (10/19 επ., 1 άσσος) / Ντερόι (λ, 73% υπ. – 36% άριστες), Βίκστρα 2 (2/3 επ., 56% υπ. – 44% άριστες), Βαν Έλσεν, Ντεποβέρε, Γκονζάλες 2 (2/4 επ.)

Ολυμπιακός (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 6 (4/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στερν 15 (11/22 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκουσταβάο 6 (2/2 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (9/13 επ., 5 μπλοκ, 44% υπ. – 28% άριστες), Τράβιτσα 1 (1 μπλοκ), Ιντάλγκο 14 (12/20 επ., 2 άσσοι, 36% υπ. – 7% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 63% υπ. – 50% άριστες).