Μεγάλη επιτυχία για τον ΠΑΟΚ, προκρίθηκε και θα έχει πλεονέκτημα έδρας! (vid)

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην έδρα του από τη Γαλατασαράι στο φινάλε των ομίλων του Basketball Champions League, προστάτευσε όμως τη διαφορά από τον πρώτο αγώνα και κατέκτησε τη 2η θέση.

Η Γαλατασαράι έφυγε με τη νίκη 85-79 από το κλειστό της Πυλαίας, ωστόσο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κρατήσει την υπέρ του διαφορά καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση του ομίλου του και μπαίνει στα Play in με πλεονέκτημα έδρας. Εκεί θα αντιμετωπίσει μία άλλη τουρκική ομάδα, την Τόφας Μπούρσα με στόχο τις δύο νίκες που θα του δώσουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο «δικέφαλος» παρότι βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 17 πόντους διαφορά (53-70) στην τρίτη περίοδο βρήκε τις λύσεις, παίρνοντας ρυθμό από την άμυνά του, και έφερε την τελική διαφορά στα μέτρα του, δηλαδή σε μονοψήφια επίπεδα, με αποτέλεσμα η ήττα να μην έχει βαθμολογικές συνέπειες για τη συνέχεια.

Οι Τούρκοι έφτασαν στη Θεσσαλονίκη θέλοντας τόσο τη νίκη όσο και τη διαφορά ώστε να ανατρέψουν την κατάσταση και από το ξεκίνημα του αγώνα φρόντισαν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ που έφτασε στο +8 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ παρέμενε κοντά στο σκορ ωστόσο ο ασταμάτητος Γιεμπόα κρατούσε τη Γαλατά σταθερά μπροστά με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 44-49.

Με ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο η Γαλατασράι ανέβασε το προβάδισμά της σε διψήφια επίπεδα και έφτασε να προηγηθεί ακόμη και με 70-53. Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ με τους Σμιθ και Άλσστον να δίνουν λύσεις αντέδρασε μειώνοντας σε 70-78 στο 33′. Η άμυνα των γηπεδούχων εγκλώβισε τους παίκτες της Γαλατασαράι με τον ΠΑΟΚ να πλησιάζει σε 77-83 δύο λεπτά πριν από το τέλος και τον Σμιθ να «κλειδώνει» την πρόκριση στα 30” κάνοντας το 79-85 που ήταν και το τελικό σκορ καθώς οι Τούρκοι αστόχησαν στην επόμενη επίθεσή τους.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 44-49, 64-76, 79-85

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Σμιθ 16 (3), Γκίλμορ 3 (1), Χάρισον 4 (1), Τσιακμάς 9 (3), Σχίζας 8 (2), Τσαϊρέλης 12, Φρίντρικσον 9 (2), Μαργαρίτης 3 (1), Άλστον 14 (1), Μπελιάουσκας 1.

Γαλατασαράι (Μίτροβιτς): Μποστ 8 (2), Κοκσάλ 6 (2), ΜακΚόρμακ 10, Πρέπελιτς 8 (1), Γουόλντεν 2, Χαλίλοβιτς 17, Καμπατσά 2, Ράντενμπο 6 (2), Γεμπόα 26 (7).