Super League : “Σόκαρε” τον Άρη στο 90+4′ η Λαμία!

Κοντά σε μια ακόμη νίκη (τη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας) βρέθηκε ο Άρης, αλλά ο Μάλτσι του πήρε τη…μπουκιά από το στόμα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Λαμία αποδείχτηκε “σκληρό καρύδι” για τους “κιτρινόμαυρους”, οι οποίοι προηγήθηκαν δύο φορές στο ματς όμως δεν κατόρθωσαν να φτάσουν στη νίκη που θα τους εδραίωνε για τα καλά στην 5η θέση.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχοντας την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Άρης είχε 11 τελικές στο πρώτο μέρος, με μεγαλύτερη όλων να είναι αυτή που δεν κατέγραψε η στατιστική υπηρεσία. Δηλαδή το δοκάρι του Μενέντεζ στο 40ο λεπτό.

Γενικώς, το παιχνίδι (στο πρώτο μέρος) είχε αργό τέμπο, με τους φιλοξενούμενους να δίνουν χώρο στους γηπεδούχους, έχοντας ξεκάθαρο στόχο να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις. Ο Άρης κυκλοφορούσε την μπάλα, όμως αδυνατούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Κοσέλεφ.

Κάπως έτσι κύλησε όλο το πρώτο ημίχρονο με τον Άκη Μάντζιο, να κάνει με την έναρξη του δευτέρου ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του ρίχνοντας στο γήπεδο τον Σαμόρα, αντί του Πάρντο.

Πριν καλά καλά συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα στο β’ μέρος οι Κίτρινοι κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Κορνέζου σε προσπάθεια του Μορόν. Ο Ισπανός επιθετικός ήταν αυτός που ανέλαβε και την εκτέλεση νικώντας τον Κοσέλεφ για το 1-0, πετυχαίνοντας παράλληλα το 8ο τέρμα του στο πρωτάθλημα.

Ένα λεπτό αργότερα ο Νταρίντα έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 με τον Κοσέλεφ να του λέει «όχι». Το γρήγορο γκολ του Μορόν, άλλαξε άρδην το σκηνικό στο παιχνίδι με τη Λαμία να ρισκάρει και να προειδοποιεί αρχικά με τον Καρλίτος στο 53′ για να έρθει ο Ακούνια στο 58′ και να ισοφαρίσει σε 1-1 με ένα πανέμορφο γκολ με ωραίο τελείωμα από πλάγια θέση.

Το γκολ αυτό επηρέασε φανερά τους παίκτες του Άρη που μέσα σε ένα λεπτό τρεις φορές τον Κοσέλεφ να κρατάει το ισόπαλο 1-1.

Αρχικά ο Σαμόρα, έπειτα ο Μορόν και στη συνέχεια ο Φαμπιάνο σε εξ’ επαφής σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ, δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Μολδαβό πορτιέρε. Τη λύση που τόσο έψαχνε ο Άρης έδωσε ποιος άλλος; Ο Λορέν Μορόν με πολύ ωραία κεφαλιά μετά από ασίστ του Νταρίντα νίκησε τον Κοσέλεφ στο 74′ και έκανε το 2-1. Κι όμως, ενώ όλα έδειχναν να έχουν κριθεί η «χρυσή» αλλαγή του Λεωνίδα Βόκολου ο Μάλτσι, με γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 2-2 και «πάγωσε» το «Κλεάνθης Βικελίδης» με τον Μορόν, στην τελευταία φάση του αγώνα να αποτυγχάνει να νικήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ τον MVP της αναμέτρησης, Κοσέλεφ, σε ένα παιχνίδι που είχε συγκλονιστική εξέλιξη μέχρι το φινάλε του.

Με το αποτέλεσμα αυτό ο Άρης παρέμεινε στην 5η θέση και έφτασε τους 24 βαθμούς, ενώ η Λαμία πήγε στους 18 και κράτησε την 6η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Νταρίντα (94′ Τζούρασεκ), Ζουλ (94′ Βερστράτε), Πάρντο (46′ Σαμόρα), Σουλεϊμάνοφ (90′ Κάρλσον), Μενέντες (67′ Ρουπ), Μορόν.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Αμαράλ, Σιμόν, Κορνέζος, Παπαδόπουλος, Τζανδάρης, Νούνιες (72′ Στάνκο), Τσιλούλης (92′ Τσούκαλος), Σλίβκα (85′ Μάλτσι), Ακούνια (72′ Τόσιτς), Καρλίτος (85′ Σίντκλεϊ).