Ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκό, 3-0 στον Βόλο (vids)

Καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, που με κορυφαίο τον Γερεμέγεφ που σκόραρε δις, πήρε το τρίποντο στον Βόλο και επέστρεψε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το κακό δεν… τρίτωσε για τον Παναθηναϊκό, που πέρασε με «τριάρα» από το Πανθεσσαλικό! Μεγάλος πρωταγωνιστής κόντρα στον Βόλο ο Γερεμέγεφ, που ήρθε από τον πάγκο, σκόραρε στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, και «τελείωσε» το ματς, με ένα πανέμορφο γκολ!

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε μπλοκαρισμένος στην αρχή του ματς, με τον αγωνιστικό χώρο, να μη βοηθά να κυκλοφορήσει σωστά η μπάλα. Η πρώτη μεγάλη στιγμή ήρθε στο 22ο λεπτό, και ήταν μία τεράστια χαμένη ευκαιρία για το 1-0.

Ο Ιωαννίδης έφυγε στον κενό χώρο, «πάτησε» περιοχή, γύρισε την μπάλα προς τον Παλάσιος, αλλά αυτός δεν κατάφερε να έρθει σε επαφή μαζί της και να τη σπρώξει απλώς στα δίχτυα.

Η εικόνα της αναμέτρησης παρέμεινε ίδια στα πρώτα λεπτά του 2ου μέρους. Όλα άλλαξαν, όμως, με την είσοδο του Γερεμέγεφ στον αγωνιστικό χώρο.

Αρχικά, «άνοιξε» το σκορ στο 64′, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, μετά από εξαιρετική ασίστ του Φώτη Ιωαννίδη.

Δύο λεπτά αργότερα (66′), ο Αράο «διπλασίασε» τα τέρματα του Παναθηναϊκού, με καρφωτή κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ.

Το ματς, ουσιαστικά, τελείωσε στο 72′. Ο Γερεμέγεφ έκανε το ανάποδο ψαλίδι, και με τη βοήθεια της… πλάτης του Ασλανίδη, είδε την μπάλα να καταλήγει αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι, κι έπειτα στα δίχτυα.

Μάλιστα, ο Σουηδός σέντερ φορ «άγγιξε» το χατ-τρικ, παρότι μετρούσε μόλις μισή ώρα στο γήπεδο. Το πλασέ του στο 86ο λεπτό, όμως, πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κόστιτς και το 3-0, παρέμεινε έως το τελευταίο σφύριγμα του ματς.

ΝΠΣ Βόλος (Ανχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Ασλανίδης, Καλογερόπουλος, Σιέλης (68’ Κορνέτ), Μύγας (68’ Κίτσος), Αλχο, Γκλάβτσιτς, Τσοκάνης (64’ Μεταξάς), Κόμπα (67’ Ντέλετιτς), Μωραϊτης (74’ Μπερτόλιο), Γκαρσία.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Σένκεφελντ (82’ Γέντβαϊ), Αράο, Μλαντένοβιτς, Μπερνάρ (73’ Κλέινχεσλερ), Πέρεθ (61’ Ζέκα), Βιλένα (81’ Τσόκαϊ), Παλάσιος, Ιωαννίδης, Μαντσίνι (62’ Γερεμέγεφ).