LaLiga : Βρέθηκε μια ανάσα από μια ακόμη νίκη η Χιρόνα, ισοφάρισε στο 88′ η Μπέτις (vid)

“Ζημιά” για τη Χιρόνα στο 88ο λεπτό, με τον Πετσέλα να φέρνει το ματς στα ίσια για την Μπέτις και να δίνει την ευκαιρία στη Ρεάλ (αγωνίζεται σε λίγη ώρα με την Αλαβές) να τη φτάσει στην κορυφή.

Ο αγώνας ήταν αρκετά αμφίρροπος, με τους “βερδιμπλάνκος” (για τους οποίους ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έμεινε στον πάγκο) στο 1ο μέρος να έχουν μεγαλύτερες ευκαιρίες, τις οποίες δεν αξιοποίησαν. Ύστερα από δύο αναγκαστικές αλλαγές, μία για κάθε ομάδα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 39′ το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Αρτέμ Ντόβμπικ.

Οι Καταλανοί επιχείρησαν να κρατήσουν το προβάδισμα, έριξαν τον ρυθμό και τα κατάφεραν μέχρι το 88ο λεπτό. Έπειτα από συνεχόμενα κόρνερ, ο Χερμάν Πεσέλα με ξερό σουτ ισοφάρισε σε 1-1 και έβαλε τέλος στο σερί τεσσάρων νικών της Χιρόνα.