Ο Καπίνο ήταν…κέρβερος και “χάλασε” το ντεμπούτο του Γρηγορίου | HIGHLIGHTS

Δεν ανέδειξε νικητή το πρώτο χρονικά παιχνίδι της Πέμπτης, στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής της Super League.

Η εξαιρετική εμφάνιση του Καπίνο επέτρεψε στον Παναιτωλικό να «αποδράσει» από τους «Ζωσιμάδες» κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα (0-0), με τον βαθμό της ισοπαλίας, στο ντεμπούτο του Μιχάλη Γρηγορίου.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ηπειρώτικη ομάδα παρέμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικοί πίνακα με 9 βαθμούς, ενώ οι Αγρινιώτες είναι στη 13η θέση, εκεί που ισοβαθμούν με την Κηφισιά, έχοντας 11 πόντους.

Στα του παιχνιδιού, ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν χαμηλός, με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν αξιόλογες φάσεις. Ωστόσο, στο 14ο λεπτό οι Ηπειρώτες έφτασαν πολύ κοντά στα να πάρουν το προβάδισμα. Ο Ροσέρο έδωσε στον Τζίμα, ο οποίος μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή και σούταρε, όμως ο Καπίνο σταμάτησε εντυπωσιακά την προσπάθεια του Έλληνα ποδοσφαιριστή.

Έξι λεπτά μετά ο ΠΑΣ είχε ακόμα μία καλή στιγμή. Ο Μπάλαν έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά και πάλι ήταν εκεί ο Καπίνο. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι στο 33ο λεπτό «άγγιξαν» το γκολ, όμως ο Σόρια έδιωξε την τελευταία στιγμή την μπάλα μετά από την κεφαλιά του Ντουάρτε.

Οκτώ λεπτά μετά οι παίκτες του ΠΑΣ βρήκαν δίχτυα με τον Εραμούσπε από εκτέλεση κόρνερ, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ, μετά από έλεγχο στο VAR. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 82ο λεπτό αφού ο Χάρης Μαυρίας είδε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε δύο λεπτά και αποβλήθηκε. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο ΠΑΣ να βγει μπροστά και να πιέσει για να βρει το γκολ της νίκης. Ωστόσο, στο 90+1′ οι γηπεδούχοι δημιούργησαν καλή ευκαιρία τον Ροσέρο, αλλά ο Καπίνο είχε την απάντηση και κράτησε το 0-0 μέχρι το τέλος του αγώνα.

δείτε τα στιγμιότυπα ΕΔΩ

ΠΑΣ Γιάννινα (Μ. Γρηγορίου): Κλέιμαν, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Τσαούσης (76’ Κιάκος), Καραχάλιος, Τζίνο (90’ Ριένστρα), Τζίμας (64΄Λεό), Ροσέρο, Παμλίδης, Μπάλαν (76΄Κόντε)

Παναιτωλικός (Γ. Πετράκης): Καπίνο, Μαλής, Μπρ. Ντουάρτε, Μλάντεν (70’ Σενγκέλια), Λιάβας, Τορεχόν, Χουάνπι (90’ Τσιγγάρας), Μπαλντασάρα (74’ Πέρες), Χατζηθεοδωρίδης, Φρ. Ντουάρτε (70’ Μαυρίας), Πέδρο (74’ Καρέλης)