Basket League : Το Λαύριο νίκησε τον Άρη σε ένα ματς θρίλερ (vid)

Μετά από έξι συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα, το Λαύριο επικράτησε με 91-86 του Άρη στην παράταση (κ.α. 74-74) για την 11η αγωνιστική της Basket League.

Με κορυφαίο τον Μουρ που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ και 25 πόντους του Ντε Τζούλιους το Λαύριο έφτασε τον στόχο του παρότι έχασε διαφορά 17 πόντων (46-29 στο 21’). Από τον Άρη εξαιρετική απόδοση είχε ο Γκάλινατ με 25 πόντους ενώ ο Χάρελ σημείωσε 16 και έδωσε ώθηση για την επιστροφή των φιλοξενούμενων στη διεκδίκηση της επικράτησης.

Το Λαύριο πήρε γρήγορα το προβάδισμα και δεν το άφησε από τα χέρια του, ακόμη κι όταν ο Άρης πίεσε στην άμυνα. Η διαφορά των έξι πόντων (18-12) στο 8′ έγινε γρήγορα +9 (29-20 στο 12′) με τον Ξαβιέ Καστανέδα και τον Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους να κάνουν τη μεγαλύτερη ζημιά στην άμυνα του Γιάννη Καστρίτη, ο οποίος έβλεπε το ένα μετά από το άλλο τα περιφερειακά σουτ των παικτών του να καταλήγουν στο σίδερο (0/8 τρίποντα στο ημίχρονο). Γι αυτό κιόλας, η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα στην πορεία της δεύτερης περιόδου, με αποκορύφωμα το +16 (45-29) του ημιχρόνου. Την ίδια στιγμή οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές και 2 ασίστ και τρία λάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Παρά τα άσχημα ποσοστά από τα 6.75, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν ν’ ανατρέψουν την κατάσταση και ξεκίνησαν την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 10-2 (47-39), έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Μπλούμπεργκς. Με ένα καλάθι του Ντε Τζούλιους και ένα τρίποντο του Μουρ οι γηπεδούχοι επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Άρης ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 20-15, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι αφού το Λαύριο έμεινε μπροστά με 60-49.

Με σερί 6-0 ο Άρης μείωσε στους πέντε (60-55) στο 33’. Στη συνέχεια η αναμέτρηση απέκτησε ξεχωριστό ενδιαφέρον αφού ο Χάρελ έδωσε πολλές λύσεις στην επίθεση και έφερε το ματς στα ίσια (70-70) στο 38’, ολοκληρώνοντας επιμέρους σκορ 21-10. Ο Χάρελ έβαλε μπροστά τους «κίτρινους» με 72-71 στο 39’. Στα 14’’ ο Θόρντον έκανε το 74-74 με τρίποντο του Θόρντον και η αναμέτρηση πήγε στην παράταση καθώς ο Χάρελ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το Λαύριο βρήκε περισσότερες λύσεις και προηγήθηκε με 82-76. Ο Άρης επέστρεψε κι έκλεισε την απόσταση αλλά στο κρίσιμο σημείο οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι στην επιλογές τους επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Tα δεκάλεπτα: 21-20, 45-29, 60-49, 76-76 (κ.α.), 91-86.