Premier League : Επιβεβαίωσαν το ρόλο του φαβορί Σίτι και Βίλα, συνεχίζει το σερί η Γουλβς (vids)

Κόντρα στην ουραγό Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, η Μάντσεστερ Σίτι δεν θα μπορούσε παρά να κάνει το αυτονόητο που ήταν οι τρεις βαθμοί, στο τελευταίο της παιχνίδι στο μαγικό για εκείνη 2023. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα επικράτησε εύκολα με 2-0 για την 20η αγωνιστική της Premier League και μείωσε στους δύο βαθμούς τη διαφορά της από την κορυφή της βαθμολογίας.

Οι «Πολίτες» ήταν απόλυτα κυρίαρχοι στο ματς και με ωραίο σουτ του Ρόδρι έκαναν το 1-0. Ο Άλβαρες δεν κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο ενώ ο Έντερσον κράτησε όρθια την ομάδα του σε ευκαιρία του Βινίσιους.

Στο 55′ ήρθε τελικά το 2-0 με γκολ του Άλβαρες και η Σίτι «κλείδωσε» ουσιαστικά το ματς. Λίγα λεπτά αργότερα μάλιστα ο Αργεντινός έχασε απίθανη ευκαιρία για τρίτο γκολ, αλλά αστόχησε σε κενό τέρμα και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Μαζί με τη Λίβερπουλ στην πρώτη θέση και στο +2 από τη Σίτι είναι και η Άστον Βίλα, η οποία έχει ματς παραπάνω, καθώς οι «χωριάτες» επικράτησαν πολύ δύσκολα με 3-2 της Μπέρνλι. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι προηγήθηκε τρεις φορές στο ματς και είδε τους φιλοξενούμενους να έχουν απάντηση στις δύο.

Ο Μπέιλι στο 28′ έκανε το 1-0, αλλά δύο λεπτά μετά ο Αμντούνι έκανε το 1-1. Ο Ντιαμπί στο 42′ έβαλε ξανά μπροστά την Βίλα, παρότι όμως στο 56′ η Μπέρνλι έμεινε με δέκα λόγω αποβολής του Μπέργκε, κατάφερε να φτάσει στο 2-2 με γκολ του στο 71′. Τη λύση τελικά για την Βίλα την έδωσε ο Ντάγκλας Λουίζ με πέναλτι στο 89.

Στα άλλα ματς, σπουδαία νίκη πήρε η Γουλβς με το 3-0 επί της Έβερτον και μετρά πλέον τρία σερί τρίποντο στο πρωτάθλημα ενώ η Κρίσταλ Πάλας πανηγύρισε σχεδόν δύο μήνες μετά, καθώς νίκησε με 3-1 την Μπρέντφορντ.