Super League : Από εκεί που…σταμάτησε το 2023 ο ΠΑΟΚ, πρώτο γκολ ο Μάρκος Αντόνιο

Επιβλητικός σε ένα ακόμα παιχνίδι του ο ΠΑΟΚ, που στο πρώτο του παιχνίδι για το 2024, επικράτησε με 4-0 του ΟΦΗ.

Ο “δικέφαλος” του Βορρά θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα γκολ και να σημειώσει άλλη μία ευρεία νίκη στο πρωτάθλημα αν δεν έχανε δύο(!) πέναλτι, το πρώτο με τον Σβαμπ όταν το σκορ ήταν στο 0-0 και με τον Σαμάτα, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Από κει και πέρα όμως, έδειξε για μια ακόμη φορά την εκτελεστική του δεινότητα, που τον διακρίνει τη φετινή σεζόν. Με δύο γκολ σε δύο λεπτά λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους (Ντεσπόντοφ στο 39′, Μπάμπα στο 41′), έβαλε τις βάσεις για την τελική επικράτηση και στο 89′ ο Μάρκος Αντόνιο πέτυχε το πρώτο του τέρμα με την ασπρόμαυρη φανέλα.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπράντον Τόμας.

Ανοιχτό και γρήγορο ήταν το παιχνίδι από το ξεκίνημά του με τον ΟΦΗ να είναι πιο ορεξάτος στις κινήσεις του και τον ΠΑΟΚ να αργεί κάπως να πιάσει ρυθμό. Μετά από 2-3 τελικές που δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τους δυο τερματοφύλακες, ο Μουργκ στο 19’ είχε μια εκτέλεση φάουλ που έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μπάουμαν.

Στο 21’, ο Ντεσπόντοφ βρέθηκε φάτσα με το γκολ αλλά το πλασέ του σταμάτησε στο χέρι του Βούρου, με τον Τσέτσιλα να δίνει άμεσα το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σβαμπ αλλά ο Μπάουμαν απέκρουσε στη γωνιά του κρατώντας το 0-0.

Ο Σαμάτα ήταν πρωταγωνιστής στις επόμενες ευκαιρίες του Δικεφάλου αλλά ο Τανζανός δεν είχε τα κατάλληλα τελειώματα. Η λύση βρέθηκε στο 39’. Μια συστημένη γλυκιά σέντρα του Μπάμπα από αριστερά και μια καρφωτή κεφαλιά του Ντεσπόντοφ έφερε το 1-0.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν δυο λεπτά αργότερα. Ο Ντεσπόντοφ έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Μπάμπα με κοντινό δυνατό σουτ έκανε το 2-0 στο 41’. Οι συγκινήσεις και η πίεση του ΠΑΟΚ δε σταμάτησαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο 44’ ο Ντεσπόντοφ σούταρε από καλή θέση αλλά νικήθηκε από τον Μπάουμαν, το ίδιο και ο Σαμάτα στο 45’ σε κοντινή κεφαλιά που έβγαλε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ.

Ο Μπάουμαν δεν έμεινε εκεί. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, και αφού ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι, βγήκε νικητής και στην εκτέλεση του Σαμάτα αποκρούοντας με το πόδι!

Χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν κάπως πιο πεσμένος αλλά οι δυο αντίπαλοι συνέχισαν να φτιάχνουν φάσεις και να ψάχνουν το γκολ.

Στο 57’ ο Σαμάτα αστόχησε σε κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ, ενώ στο 66’ ήρθαν οι πρώτες κινήσεις του Λουτσέσκου με την είσοδο των Τάισον και Οζντόεφ. Ο Βραζιλιάνος είχε μια καλή ευκαιρία στο 68’ αλλά το σουτ του κόντραρε στον Βούρο.

Στο 70’ ήταν η σειρά του Νέιρα να απειλήσει με δυνατό σουτ που έβγαλε ο Κοτάρσκι. Μεγάλη ευκαιρία είχε ο Ντεσπόντοφ που στο 86’ σούταρε μόνος από κοντά στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά τρία λεπτα αργότερα κατέγραψε ακόμα μια ασίστ. Στο 89’ ο Βούλγαρος σε κόντρα επίθεση σέρβιρε στον Μάρκος Αντόνιο που έκανε το 3-0.

Ο Ντεσπόντοφ… πρόλαβε ακόμα μία ασίστ στο 92’! Αυτή είχε παραλήπτη τον Μπράντον Τόμας που έγραψε από κοντά το τελικό 4-0!

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Κοτάρσκι, Μπάμπα, Σάστρε, Μιχαηλίδης, Εκόνγκ, Σβαμπ (77′ Μεϊτέ), Τσιγγάρας (66′ Οζντόεφ), Κωνσταντέλιας (67′ Τάισον), Ντεσπόντοφ, Μουργκ (86′ Μάρκος Αντόνιο), Σαμάτα (77′ Μπράντον)

ΟΦΗ (Πέπε Μελ) : Μπάουμαν, Αμπάντα, Λάρσον, Λαμπρόπουλος, Βούρος, Μπάκιτς (63′ Μοσκέρα), Μεγιάδο, Ριέρα (63′ Τοράρινσον), Τοράλ, Νέιρα (75′ Ντίκο), Φελίπε