Super League : Το 2024 ξεκίνησε με ανατροπή ολκής για τον Αστέρα Τρίπολης!

Πέντε γκολ και πολλές φάσεις στις δύο εστίες περιελάμβανε το πρώτο χρονικά παιχνίδι της Super League για το 2024!

Ο Άρης προηγήθηκε με δύο γρήγορα γκολ, όμως ο Αστέρας Τρίπολης όχι μόνο βρήκε λύσεις στη συνέχεια αλλά ανέτρεψε το σκορ, παίρνοντας ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στην προσπάθεια που κάνει για είσοδο στην εξάδα.

Οι “κιτρινόμαυροι” της Θεσσαλονίκης έκαναν ένα εξαιρετικό ξεκίνημα και έδειξαν πως θα επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους, όμως οι Αρκάδες δεν πτοήθηκαν και κατόρθωσαν να επιστρέψουν και να πανηγυρίσουν στο τέλος έναν θρίαμβο.

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Αστέρα Τρίπολης. Μόλις στο 7ο λεπτό του αγώνα, ο Σαμόρα ανετράπη στην περιοχή από τον Χουχούμη και ο διαιτητής έδειξε αμέσως τη βούλα του πέναλτι, για να κάνει ο Μορόν το 1-0, με το 10ο γκολ του στη σεζόν για τους “κίτρινους”.

Οι Αρκάδες βγήκαν στην επίθεση για να ισοφαρίσουν, αλλά ο Άρης “χτύπησε” στους κενούς χώρους και βρήκε το δεύτερο γκολ του στο 14′. Ο σκόρερ του πρώτου γκολ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Σουλεϊμάνοφ με φοβερό πλασέ με τη μία, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 στο ματς.

Το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων “πάγωσε” τον Αστέρα Τρίπολης και μία κεφαλιά του Μιριτέλο άουτ ήταν η μοναδική καλή στιγμή για ένα γκολ στο επόμενο διάστημα. Ο Άρης ήλεγξε τον ρυθμό και είχε σημαντικές ευκαιρίες με Ζαμόρα και Πάρδο για ένα τρίτο γκολ, αλλά αυτό δεν ήρθε.

Οι Αρκάδες αντέδρασαν έτσι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και αφού έχασαν μία… αδιανόητη ευκαιρία με άτοχο πλασέ του Κρεσπί σε κενή εστία, κατάφεραν να πετύχουν ένα γκολ από στημένη μπάλα. Ο Καλτσάς κέρδισε πέναλτι στο 45′ και εκτέλεσε ο ίδιος για το 2-1 στο παιχνίδι και το ημίχρονο.

Το γκολ άλλαξε την ψυχολογία του αγώνα και ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε με φόρα στο δεύτερο μέρος, “πιέζοντας” για ένα δεύτερο γκολ. Το βρήκε μάλιστα στην πρώτη του καλή στιγμή, με τον Μιριτέλο να σκοράρει με κεφαλιά στο 50′. Το γκολ μέτρησε αρχικά για οφσάιντ, αλλά το VAR άλλαξε την απόφαση και οδήγησε στο 2-2 το ματς.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν μάλιστα να φθάσουν στη συνέχεια και στην ολική ανατροπή, καθώς στο 61′, Οντουμπάτζο έκανε αδιανόητο λάθος στην άμυνα του Άρη, με τον Ζουγλή να κλέβει την μπάλα και να κάνει ασίστ σε κενή εστία στον Μουνάφο για το 3-2 του Αστέρα στην αναμέτρηση.

Ο Άρης δυσκολεύτηκε στη συνέχεια να βρει ευκαιρίες για την ισοφάριση, με τον Τζούρασεκ στο 82′ να έχει τη μοναδική πολύ καλή στιγμή, με ωραία ντρίμπλα και σουτ, που έστειλε την μπάλα σύριζα από το κάθετο δοκάρι του Παπαδόπουλου. Το σκορ δεν άλλαξε έτσι μέχρι το φινάλε του αγώνα και ο Αστέρας Τρίπολης πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη, στο πρώτο παιχνίδι του 2024.