Super League : Πάνω-κάτω η μπάλα στο Αγρίνιο, νικητής ο Παναιτωλικός! (vids)

Ματσάρα, ακατάλληλη για…καρδιακούς στο Αγρίνιο, στο πρώτο από τα δύο παιχνίδια της 16ης αγωνιστικής που διεξάγονται την Πέμπτη (4/1).

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς, ο Παναιτωλικός επικράτησε με 3-2 του Πανσερραϊκού, χάρη στο γκολ του Τορεχόν (πέτυχε χατ-τρικ) στο 84ο λεπτό. Οι Σερραίοι προηγήθηκαν νωρίς στο ματς και ισοφάρισαν σε κομβικό χρονικό σημείο (72′), όμως οι Αγρινιώτες βρήκαν στο τέλος το γκολ που τους φέρνει στους 14 βαθμούς, όσους ο Πανσερραϊκός και ο Βόλος.

Ο Παναιτωλικός μπήκε με μεγαλύτερη επιθετική διάθεση στο παιχνίδι και πήρε από νωρίς την πρωτοβουλία των κινήσεων όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει τον καλά στημένο αμυντικά Πανσερραϊκό, με την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία να είναι μάλιστα εκείνη που βρήκε πρώτη δίχτυα στην πρώτη ευκαιρία της.

Αυτό έγινε στο 15ο λεπτό, με τους Καπίνο και Μλάντεν να μπερδεύονται μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά και τον Δεληγιαννίδη να εκμεταλλεύεται αδυναμία των αμυνομένων να διώξουν μέσα από τη μικρή περιοχή, για να προωθήσει την μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Η συνέχεια βρήκε τους φιλοξενούμενους να δίνουν χώρο και μέτρα στην ομάδα του Πετράκη και εκείνη να ανεβάζει ρυθμούς μετά το ημίωρο, για να βρει τελικά το γκολ της ισοφάρισης στο 35′, με τον Λιάβα να περνάει υπέροχη κάθετη πάσα και τον Τορεχόν να νικάει τον Χόβαν με ψύχραιμο πλασέ με το αριστερό μέσα από τη μεγάλη περιοχή (1-1).

Λίγο πριν το φινάλε στο πρώτο μέρος, αμφότερες οι ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή για να βρουν και δεύτερο γκολ, με τους γηπεδούχους να απειλούν στο 45ο λεπτό με τον Ντουάρτε και τους φιλοξενούμενους να “απαντούν” στο 45+1′ με τον Άλεκσιτς.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με ένα δίκαιο 1-1 βάσει της εικόνας της αναμέτρησης (8-5 οι τελικές, 2-2 εντός εστίας), με την έναρξη του δευτέρου μέρους να βρίσκει τον Πάμπλο Γκαρσία να κάνει τρεις αλλαγές στην ενδεκάδα του και τον Αμρ Ουάρντα να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του με τα “λιοντάρια”.

Σε αντίθεση με το υποτονικό πρώτο 15λεπτο στο ματς, το αντίστοιχο διάστημα στο δεύτερο μέρος βρήκε και τις δύο ομάδες να παίζουν με μεγαλύτερο θάρρος και δίψα για ένα γκολ, με αποτέλεσμα οι δύο γκολκίπερ Καπίνο και Χόβαν να έχουν μπόλικη δουλειά.

Στο 64ο λεπτό ο Τορεχόν έδειξε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι τη δεινότητά του στο σκοράρισμα, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα με ψύχραιμο δεξί πλασέ έπειτα από προσπάθεια του Καρέλη, με τον Παναιτωλικό να κάνει το 2-1 αλλά να αδυνατεί να κρατήσει για πολύ το προβάδισμά του.

Και αυτό γιατί οι Σερραίοι κέρδισαν και πάλι μέτρα στο γήπεδο και πήγαν στην άσπρη βούλα μετά από ανατροπή του Χατζηστραβού από τον Καπίνο μέσα στη μικρή περιοχή, με τον Θυμιάνη να αξιοποιεί την εσχάτη των ποινών στο 70′ και να φέρνει το ματς σε ισορροπία για δεύτερη φορά (2-2).

Το τελευταίο 20λεπτο βρήκε και τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά ψάχνοντας το πολυπόθητο τρίτο γκολ, το οποίο ήρθε τελικά για λογαριασμό των γηπεδούχων από στημένη φάση. Ο Σενγκέλια εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Τορεχόν πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, για να νικήσει με γυριστή κεφαλιά τον Χόβαν και να κάνει το 3-2 στο 84ο λεπτό πανηγυρίζοντας ένα απίστευτο χατ-τρικ.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης) : Καπίνο, Οικονόμου, Μπρούνο Ντουάρτε, Μλάντεν, Λιάβας, Μπαλντασάρα (46′ Σενγκέλια), Χατζηθεοδωρίδης (91′ Ξενιτίδης), Χουάνπι (23′ Πέρες), Τορεχόν, Φρεντερίκο Ντουάρτε (75′ Μπελεβώνης), Καρέλης (75′ Πέδρο)

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία) : Χόβαν, Δεληγιαννίδης, Θυμιάνης, Γκοτζαμανίδης, Πεταυράκης (46′ Αυλωνίτης), Σοφιανός (46′ Ουάρντα), Στάικος, Μορέιρα (90′ Μπαΐροβιτς), Χατζηστραβός, Μούργος (46′ Ντανκερλούι), Άλεξιτς (83′ Γούλερι)