«Βαριά» ήττα των Αετών Βέροιας στον Παλαμά, “πάλεψε” η Μελίκη στον Βόλο (βαθμολογία)

Σαν να μην…εμφανίστηκαν ποτέ στο παρκέ του Κλειστού του Παλαμά οι Αετοί Βέροιας.

Οι Τιτάνες δεν είχαν πρόβλημα να φτάσουν σε μία ευρεία νίκη, πιο εύκολη από ότι ίσως θα περίμεναν, φτάνοντας τη διαφορά στους 33 πόντους. Οι Αετοί, με εξαίρεση τα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, έχασαν την επαφή με το σκορ που έφτασε στο +23 του τρίτου δεκαλέπτου και στο τελικό 81-48.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα της Ημαθίας κράτησε το επίπεδο του σκορ χαμηλά και προσπάθησε να προσαρμοστεί στις υψηλές απαιτήσεις του αγώνα. Οι πρωτοπόροι «κλείδωσαν» στη συνέχεια τα ατού, ενώ την ίδια ώρα, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντεπεξέλθουν αμυντικά με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να βρουν εύκολα καλάθια.

Η σχετική επαφή με το σκορ διατηρήθηκε μέχρι και το ημίχρονο, όταν η διαφορά ήταν στο +10, όμως η συνέχεια δεν αντέχει σε κριτική, καθώς η «ψαλίδα» συνεχώς και μεγάλωνε.

Πρώτος σκόρερ των Αετών ήταν ο Δαχρετζής, που πέτυχε 11 πόντους και τον ακολούθησε ο Άγγελος Γάτσος, που πέτυχε 9.

Δεκάλεπτα: 21-12, 38-28, 59-36, 81-48
Διαιτητές: Παζώλης, Αγραφιώτης Γρ., Αναστασιάδης Γ.

Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης): Πανάγος 14(3), Τσούμας Σ. 8, Τσούμας Γ. 11(2), Σαριμπαλίδης Κ. 15(2), Λόλας 10, Σφακιανός 5(1), Σαριμπαλίδης Γ. 12(2), Αρχοντούλης 2, Φαλιάκης Ε., Φαλιάκης Σ. 4(1).

Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Δαχρετζής 11(1), Σαχμπατιάν 8, Παπαδόπουλος 2, Κούντας 4, Κόκκινος 6, Νικάι 2, Ιωσηφίδης 2, Μητακίδης 2, Γάτσος 9(1), Σαζακλίδης 2.

Την ίδια ώρα, ο ΓΑΣ Μελίκη έδωσε μάχη στον Βόλο κόντρα στον Ολυμπιακό, όμως στο τέλος δεν απέφυγε την ήττα που τον κρατάει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.