Γ Εθνική : Άνετη νίκη για τον ΑΟΑΝ και “άλμα” στην 6η θέση

Το 2×2 και μάλιστα με το απόλυτο στην άμυνα μετράει από την αρχή του 2024 ο ΑΟ Αγίου Νικολάου.

Η ομάδα του Μανώλη Σκύβαλου επικράτησε με το ευρύ 5-0 του Περαμαϊκού, στο εξ αναβολής ματς της Τετάρτης (10/1) και με τους 26 βαθμούς φιγουράρει πλέον στην 6η θέση.

Οι Κρητικοί δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους, που δεν κατόρθωσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό και μοιραία γνώρισαν την 11η φετινή τους ήττα.

Κι όμως, η πρώτη σπουδαία ευκαιρία στο ματς ανήκει στους νεοφώτιστους, που και συγκεκριμένα στο 16′ όταν ο Γκίνο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βέσι πήρε την κεφαλιά αναγκάζοντας τον Ψιμόπουλο να αποκρούσει εντυπωσιακά.

Σύντομα όμως, ο ΑΟΑΝ πάτησε…γκάζι και άρχισε να “πυροβολεί” τα καρέ των αντιπάλων. Στο 25ο λεπτό, ο Νοκάι πάσαρε στον Φουκαράκη και ο τελευταίος με ιδανικό πλασέ, άνοιξε το σκορ (1-0).

Στο 32′ ο Περαμαϊκός λίγο έλειψε να ισοφαρίσει, όταν η εξ επαφής κεφαλιά του Κοντάκου κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Στο 42′ οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα, το οποίο αποδείχτηκε και καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς. Ο Μαρτσάκης σημάδεψε το δοκάρι σε σουτ που επιχείρησε και στην επαναφορά ο Κατσικοκέρης, “έγραψε” το 2-0.

Στο 61′ ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 3-0, αυτή τη φορά με εναλλαγή πρωταγωνιστών και σκόρερ τον Νοκάι.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Περαμαϊκό, λίγο πριν συμπληρωθούν 70 λεπτά αγώνα, ο Φουκαράκης έπιασε την ιδανική κεφαλιά μετά τη σέντρα Κατσικοκέρη και “έγραψε” το 4-0.

Το τελικό όπως αποδείχτηκε σκορ, διαμορφώθηκε στο 71ο λεπτό με το δεύτερο γκολ του Νοκάι, με ωραίο πλασέ στην κίνηση (5-0)

ΑΟΑΝ (Μανώλης Σκύβαλος) : Ψιμόπουλος, Μουστάκης, Τσανάι, Μαρτσάκης, Χριστογιάννης, Καμαρά, Νοκάι (75′ Καρλίτος), Φουκαράκης (75′ Μαρινάκης), Κατσικοκέρης (87′ Χατζιράι), Σένκα (75′ Δολαψάκης), Πήλιος

Περαμαϊκός (Βασίλης Σπάθας) : Θεολόγης, Μαρίνης, Κοντογιαννάτος, Βέσι, Στεφανής, Γκίνο, Παπαθανασίου (67′ Μαχμουτάι), Κουφουδάκης, Φιλιμέγκας, Κοντάκος (46′ Αμαραντίδης), Ποσίνκοβιτς