Για την 3η θέση η Εθνική μας, έχασε 13-5 από την Ισπανία | HIGHLIGHTS

Το χάλκινο μετάλλιο θα διεκδικήσει η Εθνική μας ομάδα Υδατοσφαίρισης των Γυναικών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Αϊντχόφεν. Η Ελλάδα έχασε στον ημιτελικό 13-5 από την Ισπανία και πλέον περιμένει την αντίπαλη ομάδα στον αγώνα για την 3η θέση που θα διεξαχθεί μεθαύριο Σάββατο 13/1 στις 20:00.

Στις 21:30 θα ξεκινήσει ο δεύτερος ημιτελικός Ολλανδία-Ιταλία. Θα παίξουμε με την ομάδα που θα ηττηθεί. Αν είναι η Ιταλία, η μεταξύ των δυο αντιπάλων αναμέτρηση θα είναι ο «μικρός» τελικός για τη διοργάνωση αλλά κυριολεκτικά θα πρόκειται για τον…μεγάλο τελικό, καθώς η νικήτρια ομάδα πέρα από το χάλκινο μετάλλιο, θα πάρει και το εισιτήριο της πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024». Αν είναι η Ολλανδία, μόνος στόχος θα είναι το μετάλλιο, καθώς Ολλανδία-Ισπανία (και Γαλλία) είναι οι ευρωπαϊκές ομάδες που έχουν ήδη προκριθεί στους Ολυμπιακούς.

Η Εθνική μας προηγήθηκε στο ξεκίνημα με το τέρμα της Αθηνάς –Δήμητρας Γιαννοπούλου αλλά έκανε μετά 13 λεπτά να σκοράρει, με την Έλενα Ξενάκη να μειώνει σε 5-2 στα 2:09 από τη λήξη του ημιχρόνου. Η άμυνά μας ήταν εμφανώς βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο οκτάλεπτο  και η Χρυσή Διαμαντοπούλου είχε 4/9 αποκρούσεις (6/8 η εκπληκτική Μάρτι Τέρε στην αντίπαλη εστία). Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η Φόρκα με εκτέλεση πέναλτι άνοιξε περισσότερο τη ψαλίδα στο σκορ (6-2) ενώ η Αλεξία Καμμένου έριξε ταυτόχρονα στη «γραμμή πυρός» και την Ξενάκη και την Αλεξάνδρα Ασημάκη. Η Ισπανία όμως ήταν αυτή που σκόραρε και πάλι για το 7-2 ενώ στα 5:33 στην παραπάνω η Ξενάκη δεν μπόρεσε να νικήσει την Τέρε. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης εκμεταλλεύτηκε την παραπάνω και έκανε το 8-2 στα 4:48 με την Ορτίθ. Σκοράραμε εκ νέου στα 00:42 από τη λήξη του τρίτου οκτάλεπτου για το 9-3 (μετά από σχεδόν 10 λεπτά). Το μόνο που άλλαξε στην τελευταία περίοδο είναι ότι σημειώσαμε δύο τέρματα.