Τρομερός Παναθηναϊκός, δεν άφησε πολλά περιθώρια στη Μονακό! (vids)

Όρθιος στη μάχη για την τετράδα παρέμεινε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε με 88-63 της Μονακό στο ΟΑΚΑ για την 21η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι «πράσινοι» νίκησαν για δεύτερη φορά τη Μονακό στη φετινή σεζόν με κορυφαίο τον Ματίας Λεσόρ που σημείωσε 23 πόντους (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα) και έκανε ρεκόρ καριέρας στην αξιολόγηση με 42 βαθμούς. Στους 21 πόντους σταμάτησε ο Κέντρικ Ναν.

Με 7/9 τρίποντα στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός δεν άργησε να επιβάλλει τον ρυθμό του στο ματς και να δημιουργήσει διψήφια διαφορά. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν βγάζοντας ενέργεια στις δύο πλευρές του παρκέ έφτασαν να προηγούνται με 24-9 στο 9’ μετά το τρίποντο του Σλούκα. Η διαφορά μάλιστα έφτασε και τους 18 πόντους (32-14) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ξανά με τον αρχηγό του «τριφυλλιού». Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την πίεσή τους και μείωσαν καθώς εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των γηπεδούχων στην επίθεση, ωστόσο ο Παναθηναϊκός πήγε ξανά την αναμέτρηση στον ρυθμό που ήθελε, με συνέπεια να έχει το προβάδισμα με 43-30 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι πρώτες επιθέσεις των «πράσινων» κατέληξαν κοντά στο καλάθι, εκεί όπου ο Ματίας Λεσόρ τις τελείωσε επιτυχημένα και μαζί με τον Ναν ήταν οι επιθετικές αιχμές του «τριφυλλιού». Με τον Γάλλο σέντερ να είναι κυρίαρχος στο παρκέ ο Παναθηναϊκός διατηρούσε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους κάνοντας επιμέρους σκορ 21-14 στην τρίτη περίοδο (64-44).

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 43-30, 64-44, 88-63

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μωραϊτης 3, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 6, Γκραντ 8, Ναν 21, Λεσόρ 23, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 5, Ερνανγκόμεζ 10, Μήτογλου 12

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπλοσομγκέιμ 3, Μπράουν, Ντιαλό 4, Κορνελί 5, Ζαϊτέ 2, Ουόκερ 3, Μοτιεγιούνας 13, Τάρπεϊ, Ουατάρα 7, Στραζέ 11λ, Χολ 4, Τζέιμς 11