Serie A : Επιτέλους νίκη για τη Νάπολι, με “λυτρωτή” Ραχμάνι στο 90+6′! (vid)

Σε…δίνη φέτος η Νάπολι, δυσκολεύτηκε μέχρι και την ουραγό Σαλερνιτάνα να νικήσει!

Με τον Αουρέλιο Ντε Λαουρέντις να έχει αποφασίσει ritiro για την ομάδα και τους ultras να σηκώνουν πανό για τους παίκτες, το γειτονική ντέρμπι είχε μεγάλη σημασία για τους πρωταθλητές. Και ήταν τελικά και πιο δύσκολο από ό,τι θα περίμενε κανείς, παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Πίπο Ιντσάγκι είναι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας…

Ο αγώνας δεν είχε και τόσο καλό ρυθμό από το ξεκίνημά τους, με τους Ναπολιτάνους να μην είναι καλοί δημιουργικά και τους φιλοξενούμενους να έχουν κάποιες τελικές προσπάθειες και να ανοίγουν τελικά το σκορ στο 29′ με γκολάρα του Καντρέβα, ο οποίος πήρε τη μπάλα εκτός περιοχής, βρήκε λίγο χώρο και με τρομερό πλασέ την έστειλε στο παραθυράκι του Γκολίνι! Έτσι έγινε το 0-1, με τη Νάπολι να αντιδρά συνέχεια, να απειλεί με τον Σιμεόνε, τον οποίο νίκησε ο Οτσόα, στο 34′ και να ισοφαρίζει τελικά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους: Σέντρα του Κβαρατσχέλια, ο Πολιτάνο με το κεφάλι έδωσε στον Σιμεόνε που ανατράπηκε από τον Φάσιο, ο διαιτητής πήγε στο VAR, έδωσε πέναλτι και ο Πολιτάνο εκτέλεσε για το 1-1.

Το γκολ αυτό έδειξε να ανεβάζει ψυχολογικά τους γηπεδούχους, αλλά είχαν και την πίεση της κερκίδας και δυσκολεύονταν να βρουν το γκολ της ανατροπής. Ο Σιμεόνε έμοιαζε ολομόναχος ανάμεσα στα αντίπαλα στόπερ, ο Κβαρατσκέλια πάλευε αλλά δεν έβρισκε χώρους και ο Ρασπαντόρι που μπήκε προσπάθησε χωρίς αποτέλεσμα. Κάπως έτσι και με τους φιλοξενούμενους να παίζουν με τον χρόνο σε… εκνευριστικό βαθμό, πάλευαν να πάρουν το τρίτο θετικό αποτέλεσμά τους στα τέσσερα τελευταία τους ματς. Έδειξαν να κρατούν σφιχτά τον βαθμό όταν ο Οτσόα στο 90’+4’ έβγαλε με δυσκολία με το πόδι το τελείωμα από κοντά του «Κβαραντόνα», με τους οπαδούς των «παρτενοπέι» να βλέπουν τη νέα γκέλα να έρχεται.

Ωστόσο, αυτό τελικά δεν συνέβη σε ένα συγκλονιστικό φινάλε που… έσπασε καρδιές. Διότι στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ντέμε με υποψία επιθετικού φάουλ πήρε την κεφαλιά και βρήκε σε θέση βολής τον προωθημένο Ραχμάνι, ο οποίος λειτούργησε ως φορ-killer και εκτέλεσε από κοντά με άψογο τελείωμα. Το 2-1 ήταν γεγονός και το «Ντιέγκο Μαραντόνα» σηκώθηκε στο πόδι, με τον Κοσοβάρο στόπερ να γίνεται ένα με τους οπαδούς στις κερκίδες, σε μια έκρηξη χαράς και συναισθημάτων για την επιστροφή στα τρίποντα!