Super League : Πέρασε από τη Λαμία ο Πανσερραϊκός με Ουάρντα και Άλεξιτς! (vids)

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Πανσερραϊκός, καθώς επιβλήθηκε με 2-0 της Λαμίας στο «Αθανάσιος Διάκος», για την 18η αγωνιστική της Super League.

Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη για το συγκρότημα του Πάμπλο Γκαρσία που έφτασε τους 18 βαθμούς και αύξησε την απόστασή του από τις ομάδες που βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις.

Οι Ουάρντα (14′) και Άλεξιτς (85′) πέτυχαν τα γκολ των «λιοντάριων».

Οι Σερραίοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, είχαν την κατοχή, κυκλοφορούσαν την μπάλα και έψαχναν τρόπο να γίνουν απειλητικοί κόντρα στην ομάδα της Φθιώτιδας, που πραγματοποίησε νωχελικό ξεκίνημα στο ματς.

Στο 8ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή με ένα σουτ του Τόμας, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ έπειτα από έξι λεπτά βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ένα τραγικό λάθος του Κοσέλεφ έφερε τον Ουάρντα με την μπάλα στα πόδια μέσα στην περιοχή και ο Αιγύπτιος αφού «άδειασε» τον Κυριάκο Παπαδόπουλο πλάσαρε εξαιρετικά για το 0-1.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν κάποια μέτρα στο γήπεδο στην προσπάθεια τους να βγάλουν αντίδραση, αλλά δεν κατάφεραν να γίνουν επικίνδυνοι. Αντίθετα, κινδύνεψαν να δεχτούν και δεύτερο γκολ πριν την ανάπαυλα, καθώς η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία είχε ακόμα δύο καλές στιγμές Στάικο (25′) και Γκοτζαμανίδη (38′).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου μπήκε καλύτερα και πίεσε αρκετά τους φιλοξενούμενους, αλλά χωρίς να βρει κάποια σημαντική ευκαιρία. Όσο κυλούσε ο χρόνος η εικόνα του αγώνα δεν άλλαζε, με τον Πανσερραϊκό να διαχειρίζεται το προβάδισμα του και μάλιστα να βρίσκει και δεύτερο γκολ λίγο πριν το τέλος. Στο 85′ ο Ουάρντα εξαπέλυσε ένα σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Άλεξιτς και κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό 0-2.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος) : Κοσέλεφ, Σιμόν, Κορνέζος, Παπαδόπουλος, Αμαράλ (61′ Καρλίτος), Νούνιες, Τζανδάρης (71′ Στάνκο), Σλίβκα (46′ Τόσιτς), Μάλτσι, Σίντκλεϊ, Ακούνια (71′ Μούλα)

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία) : Χόβαν, Δεληγιαννίδης, Γκοτζαμανίδης, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Πηλέας (62′ Οικονόμου), Μορέιρα, Στάικος, Μπετανκόρ (62′ Άλεξιτς), Τομάς (78′ Μούργος), Ουάρντα