Ακόμα…βάζει γκολ στο Αγρίνιο ο Άρης, 4-0 τον Παναιτωλικό! (vids)

Περίπατος στο “κρύο” λόγω της χαμηλής θερμοκρασίας Αγρίνιο για τον Άρη, που πάει… φορτσάτος στο δεύτερο παιχνίδι Κυπέλλου με την ΑΕΚ.

Οι “κιτρινόμαυροι” πήγαν κόντρα στον Παναιτωλικό με την ΑΕΚ στο μυαλό τους και γενικά κάτω από ιδιαίτερες συνθήκες. Ευτύχησαν όμως να προηγηθούν νωρίς με τον Τζούρασεκ (19′) και να βάλουν τις βάσεις για μία νίκη που “κλείδωσαν” οι βασικοί μετά το 46′

Ο Σουλεϊμάνοφ ήρθε από τον πάγκο και στο 78′ έκανε το 0-2, με τον Σαβέριο στο 90′ να αυξάνει τον δείκτη του σκορ και τον Σαμόρα στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό 0-4!

Ο Άρης είναι προσωρινά στο -2 από τον Ολυμπιακό -παίζει αυτή την ώρα με την Κηφισιά- τον οποίο υποδέχεται την επόμενη εβδομάδα στο “Κλεάνθης Βικελίδης”.

Στα πρώτα λεπτά ήταν εμφανές για τον Άρη ότι βρισκόταν σε αναζήτηση ισορροπιών, κυρίως ανασταλτικά. Και δεν άργησε να το κάνει, βγαίνοντας στη συνέχεια μπροστά για το γρήγορο γκολ που θα απλοποιούσε το έργο του.

Στο 11′ θα μπορούσε να το πετύχει αλλά στάθηκε άτυχος στην πρώτη μεγάλη διπλή του ευκαιρία, με τις προσπάθειες των Παναγίδη και Ρόουζ να σταματούν στα σώματα παικτών του Παναιτωλικού.

Ο Τζούρασεκ ξεχώριζε κυρίως με τη δουλειά του στα χαφ, στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, δίνοντας εν τελεί και τη λύση στο σκοράρισμα. Ο Κροάτης βρέθηκε με την μπάλα έξω από την περιοχή και τη “τσίμπησε” με όση δύναμη χρειαζόταν για να σκοράρει χαμηλά στη δεξιά γωνία του Καπίνο, στο 19ο λεπτό.

Το πρώτο βήμα έγινε για τον ‘Αρη, ο οποίος μετά το 0-1 περίμενε τους γηπεδούχους να αφήσουν χώρους στους οποίους θα έψαχνε ακόμη ένα γκολ. Η φάση του 24ου λεπτού δεν ήρθε ακριβώς έτσι αλλά ήταν από τις καλύτερες των “κιτρινόμαυρων” στο πρώτο μέρος, με την μπάλα να στρώνεται από τον Παναγίδη στο ύψος του πέναλτι και τον Φετφατζίδη να κερδίζει το κόρνερ από κόντρες.

Σταδιακά ο Παναιτωλικός άρχισε να γίνεται πιο επιθετικός και να πιέζει, έχοντας περισσότερο “τραβηγμένες” προσπάθειες στο σετ παιχνίδι και κάνοντας καλύτερα πράγματα στους χώρους. Από τις καλύτερες στιγμές της ομάδας του Πετράκη ήταν το μακρινό σουτ του Χατζηθεοδωρίδη στο 32′ και η προσπάθεια του Σενγκέλια στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με την σωτήρια προβολή του Ρόουζ να σώζει τον Χουτεσιώτη.

Το ροτέισον για τον Μάντζιο δεν έγινε μόνο πριν το ματς αλλά και κατά τη διάρκειά του, ξεκινώντας από το 46′ με τον Νταρίντα και συνεχίζοντας ως το 70′ με Μοντόγια, Σουλεϊμάνοφ και Σαβέριο, ξεκουράζοντας κυρίως τους Τζούρασεκ και Ντουκουρέ εν όψει Τετάρτης.

Μπορεί ο σκοπός των αλλαγών να ήταν άλλος, παρόλα αυτά όχι μόνο βοήθησαν τον Άρη αλλά του έδωσαν τον έλεγχο μαζί με περισσότερη παραγωγικότητα στο επιθετικό κομμάτι, χάνοντας τρεις ευκαιρίες από το 66′ ως το 73′. Αρχικά με τον Σουλεϊμάνοφ και στη συνέχεια με τους Ρόουζ-Φατόρε μέσα σε ένα λεπτό.

Στο 66′ ο Ρώσος είχε προειδοποιήσει τον Καπίνο για αυτό που θα ακολουθούσε δώδεκα λεπτά αργότερα. Ο 23χρονος εξτρέμ πάτησε πάλι περιοχή ως “10άρι” και υποδέχθηκε τη μπάλα στο πρώτο δοκάρι από την παράλληλη του Φατόρε, σκοράροντας σε δεύτερο χρόνο για το 0-2. Το τέταρτο γκολ του φέτος και τρίτο συνεχόμενο στο πρωτάθλημα, διάγοντας ξεκάθαρα περίοδο φόρμας.

Ο Παναιτωλικός έχασε σπουδαία ευκαιρία για να μειώσει στο 89′ με το σουτ του Σενγκέλια να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του εξουδετερωμένου Χουτεσιώτη όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που σκόραραν ξανά στο 90′ με τον Σαβέριο να κάνει από τ’ αριστερά εντυπωσιακή κίνηση και σουτ στέλνοντας τη μπάλα στην απέναντι γωνία του Καπίνο για το 0-3.

Ο χορός των γκολ για τους «κιτρινόμαυρους» ολοκληρώθηκε στο 90+6′ όταν ο Σουλεϊμάνοφ από εκτελεστής έγινε δημιουργός και έδωσε στον Σαμόρα για να εκτελέσει τον Καπίνο διαμορφώνοντας το τελικό 0-4.

Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, ο Άρης παρέμεινε στην 5η θέση με 30 βαθμούς ενώ ο Παναιτωλικός καταλαμβάνει την 11η με 14 πόντους, ισόβαθμος με τον Βόλο.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μ. Ντουάρτε, Μάλης, Μλάντεν, Λιάβας (71′ Μαυρίας), Χατζηθεοδωρίδης (71′ Ντίας), Πέρεζ (77′ Τσιγγάρας), Φ. Ντουάρτε (64′ Πέδρο), Τορεχόν, Σενγκέλια, Καρέλης (64′ Χουάνπι)

Άρης (Άκης Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Φατόρε, Ρόουζ, Μπράμπετς, Φεράρι, Ντουκουρέ (56′ Μοντόγια), Τζούρασεκ (56′ Σουλεϊμάνοφ), Παναγίδης (68′ Σαβέριο), Φετφατζίδης (46′ Νταρίντα), Μενέντες (80′ Γκαρθία), Σαμόρα