Serie A : Ανεβαίνει η Λάτσιο, νίκη “ανάσα” για την Κάλιαρι (vid)

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις πανηγύρισε η Λάτσιο, η οποία επικράτησε με 1-0 της Λέτσε για την 20ή αγωνιστική της Serie A.

Το γκολ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι αναρριχήθηκαν στην 5η θέση με 33 βαθμούς, σημείωσε ο Φελίπε Άντερσον στο 58′.

Οι Λατσιάλι είχαν την τέλεια ψυχολογία μετά την πρόκριση επί της Ρόμα στο κύπελλο αλλά αυτό δε φάνηκε, αφού με εξαίρεση τη φάση του 13ου λεπτού, όταν ο Λουίς Αλμπέρτο πάτησε για τον Ίσακσεν που δεν κατάφερε να νικήσει τον Φαλκόνε, δεν είχαν κάποια άλλη φάση στο πρώτο ημίχρονο. Διάστημα στο οποίο έκαναν και αναγκαστική αλλαγή, με τον Πάτρικ να αποχωρεί στο 24′ και να αφήνει τη θέση του στον Ρομανιόλι. Όσο για τους φιλοξενούμενους, ήταν ικανοποιημένοι από το πώς κυλούσε το παιχνίδι και στο 33′ έγιναν και απειλητικοί με τον Καμπά, μετά το γύρισμα του Αλμκβιστ από αριστερά, αλλά ο Προβεντέλ αντέδρασε σωστά.

Στην επανάληψη, όμως, τα πράγματα ήταν καλύτερα για τους Ρωμαίους, οι οποίοι είχαν ευκαιρία με τον Τζακάνι στο 54′ και τελικά άνοιξαν το σκορ στο 58′ με τελείωμα του Φελίπε Άντερσον εντός περιοχής. Δεύτερο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα για τον Βραζιλιάνο, με τη Λέτσε να το παλεύει για την ισοφάριση και να γίνεται επικίνδυνη αλλά το 1-0 δεν άλλαξε. Έτσι, η Λάτσιο πήρε την 4η σερί νίκη και μπαίνει ξανά στη μάχη για την 4άδα.

Η Κάλιαρι πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, καθώς νίκησε στη Σαρδηνία την Μπολόνια με 2-1, για την 20ή αγωνιστική της Serie A, και ενίσχυσε την προσπάθεια της για ν’ αποφύγει τελικά τον υποβιβασμό.

Οι «ροσομπλού» προηγήθηκαν με τον Ορσολίνι (24′), αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή με τα γκολ των Πετάνια (31′) και Καλαφόρι (αυτ. 69′).