Super League 2 : Στην 4η θέση με Ασίγκμπα η Ηλιούπολη

Ένα γκολ του Μαρκ Ασίγκμπα ήταν αρκετό για την Ηλιούπολη, να κάμψει την αντίσταση του Τηλυκράτη και να ανέβει στην 4η θέση της βαθμολογίας, μετά από 14 αγώνες.

Η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας την κατοχή στο μεγαλύτερο μέρος του 1ου ημιχρόνου. Στο 5΄ ο Ράμος απείλησε το τέρμα των φιλοξενούμενων μετά από εκτέλεση φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Στο 20′ και στο 36′ ο Μάντιτς πλησίασε στο γκολ, με κεφαλιά και πλασέ αντίστοιχα, με τον τερματοφύλακα να αποκρούει.

Στο 46′ μετά από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μπουσάι ο τερματοφύλακας έδιωξε με τον Ασίγκμπα να κερδίζει την μπάλα στην επαναφορά και με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το 1-0, σκορ που οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ένταση παρέμεινε ίδια με την Ηλιούπολη στο 68′ να απειλεί με την εκτέλεση φάουλ του Μπουσάι. Στο 70′ ο Φρίμπονγκ κέρδισε φάουλ που εκτέλεσε ο Ράμος να βρίσκει τον Φουρλάνο με την κεφαλιά του τελευταίου ωστόσο να καταλήγει άουτ. To 1-0 παρέμεινε έως το τέλος του αγώνα και έδωσε τους πολύτιμους 3 βαθμούς στην Ηλιούπολη.

ΠΑΕ Ηλιούπολη (Σούλης Παπαδόπουλος): Περιστερίδης, Φουρλάνος, Ασίγκμπα, Μπουσάι, Βενάρδος, Γκοτσούλιας (45′ Βασιλούδης), Παντελίδης, Ράμος (86′ Μπαρμπάρο), Ντέτλερ, Μάντιτς, Άντο (54′ Φρίμπονγκ / 76′ Λατίνοβιτς)

Τηλυκράτης (Φάνης Γκέκας): Τζελεπής, Ρουγκάλας, Χατζητερζόγλου, Τέρζι, Τόσκα, Ζδράβος, Νιφορόπουλος, Ρίζος, Μπελεβόνης, Φοφανά, Ντοναλντόνι (ενημερώνονται οι αλλαγές…)