Άνετη νίκη στη Νέα Ευκαρπία για τον Φίλιππο Βέροιας (photos+βαθμολογία)

Με ιδανικό τρόπο εξελίχθηκε η 16η αγωνιστική στον 3ο όμιλο της National League 1 για τον Φίλιππο Βέροιας, ο οποίος βρέθηκε στις εγκαταστάσεις του Μακεδονικού, για να αντιμετωπίσει την ομώνυμη ομάδα, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη με 66-94.

Από την αρχή ξεκίνησε καλά η αναμέτρηση, με την ομάδα της Ημαθίας να είναι πολύ αποτελεσματική επιθετικά και στην πρώτη περίοδο να καταφέρνει να “γέρνει την πλάστιγγα” υπέρ της με το σκορ στο 15-26. Η μεγάλη διαφορά και η καθοριστική δημιουργήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Φίλιππο να συνεχίζει να είναι εύστοχος, ενώ από την άλλη ο Μακεδονικός τα βρήκε σκούρα, σκοράροντας μόλις 8 πόντους. Το πολύ καλό διάστημα εκτόξευσε τη διαφορά στους +18 και έδωσε τη δυνατότητα στον Ευθύμη Κοθρά να διαχειριστεί το προβάδισμα.

Έτσι και έγινε, με τους φιλοξενούμενους να υπερασπίζονται άψογα το πλεονέκτημα που είχαν αποκτήσει και χωρίς να ανησυχήσουν σε καμία φάση του δευτέρου ημιχρόνου, έφτασαν αισίως στη μεγάλη νίκη με 66-94 που δίνει και την απαραίτητη ψυχολογική ώθηση ενόψει του επερχόμενου ντέρμπι κορυφής με τη ΧΑΝΘ στο ΔΑΚ “Βικέλας”.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 23-51, 44-69, 66-94.

Μακεδονικός (Χατζούλης): Τσιρογιάννης 22, Καμαριώτης 9 (1), Πολυμένης 8 (1), Καραγιάννης 5, Ζεϊμπέκης 3 (1), Ανδρέου 3, Δημαλής 2, Τζιουβάρας, Ρουκουνάκης 2, Αγριόπουλος 6 (2), Βακουτσής 2, Κακαλέτρης 4

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 23 (3), Αποστολίδης 15(4), Ξενιτίδης 7 (2), Κάτζος 17 (4), Καραγιώργος 1, Κοτσανος 6, Αμανατίδης 3 (1), Λάζαρης 6 (2), Μπένας 11 (1), Μελαδιανός 5 (1)