Serie A : Απίστευτη ανατροπή στο 90+3′ για τη Μίλαν! (vid)

Το ρολόι έδειχνε το 83ο λεπτό και η Μίλαν βρισκόταν πίσω στο σκορ στο Bluenergy της Ουντινέζε. Όμως όχι μόνο κατάφερε να ισοφαρίσει αλλά και να πάρει το τρίποντο, χάρη στο γκολ του Οκαφόρ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημά του και στο 16′ οι Ροσονέρι είχαν την πρώτη τους φάση με τον Ζιρού που νικήθηκε από τον Οκόγιε, για να έρθει τελικά το γκολ για την ομάδα του Στέφανο Πιόλι στο 32′: Γύρισμα του Ερναντέζ από αριστερά και ο Ζιρού άφησε ωραία για τον επερχόμενο Λόφτους-Τσικ που έκανε το 0-1.

Το παιχνίδι πήγαινε καλά για τους Μιλανέζους, από εκείνο το σημείο όμως άρχισε να στραβώνει… Αρχικά είχαμε τη διακοπή 5 λεπτών επειδή ο Μενιάν έφυγε από το τέρμα μετά τα ρατσιστικά συνθήματα των οπαδών των γηπεδούχων και στη συνέχεια, στο 42′, ήρθε το 1-1 με την ωραία προσπάθεια και σουτ του Σάμαρτζιτς εκτός περιοχής.

Το πρώτο ημίχρονο, επομένως, έληξε ισόπαλο και στο δεύτερο ήταν η Μίλαν αυτή που απείλησε πρώτη με τον Ζιρού στο 59′ αλλά ο Οκόγιε μπλόκαρε, με την Ουντινέζε να «χτυπάει» τρία λεπτά μετά: Ο Τοβέν… με κάποιο τρόπο κατάφερε να αποφύγει τους αντιπάλους του και νίκησε από κοντά τον Μενιάν για το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Τα πράγματα είχαν δυσκολέψει, πλέον, για τους Ροσονέρι και ο Πιόλι άρχισε τις αλλαγές, με μία εξ αυτών να δίνει τη λύση: Στο 83′ ο Γιόβιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά για το 2-2 μετά το οριζόντιο δοκάρι σε σουτ του Ζιρού που κόντραρε, με τους Ροσονέρι να έχουν χρόνο στη διάθεσή τους για να κυνηγήσουν το τρίτο γκολ, το οποίο πέτυχαν στο 93′ με τον Οκαφόρ από κοντά μετά την εκτέλεση κόρνερ!

Νίκη με ανατροπή στην ανατροπή, επομένως, για τους Μιλανέζους, οι οποίοι πήγαν στους 45 βαθμούς, είναι πολύ άνετοι στην 3η θέση και περιμένουν να χάσουν βαθμούς οι δύο που είναι πιο μπροστά ώστε να πλησιάσουν στην κορυφή.