Super League : “Λύτρωση” για τον ΟΦΗ, 1-0 τον Παναιτωλικό (vid)

“Ανάσα” βαθμολογική αλλά και τόνωση ψυχολογίας για τον ΟΦΗ, που με γκολ του Λουίς Φελίπε από τα 11 βήματα, πήρε το πολύτιμο τρίποντο κόντρα στον Παναιτωλικό.

Ήταν 2 Οκτωβρίου 2023 όταν ο ΟΦΗ νικούσε με 2-0 την ΑΕΚ στο «Γεντί Κουλέ». Για να έρθει το επόμενο τρίποντο για τους Κρητικούς έπρεπε να περάσουν 3,5 μήνες και 12 παιχνίδια στη Super League, με την ομάδα του Πέπε Μελ να επικρατεί με 1-0 του Παναιτωλικού για τη 19η αγωνιστική και να παίρνει βαθιά βαθμολογική ανάσα κόντρα σε μία ομάδα με τους ίδιους στόχους. Παράλληλα, αυτή ήταν και η πρώτη νίκη για τον Ισπανό τεχνικό στον πάγκο των γηπεδούχων.

Το παιχνίδι κρίθηκε με το πέναλτι του Φελίπε στο 28ο λεπτό, παράβαση που καταλόγισε τρία λεπτά νωρίτερα ο διαιτητής Γκορτσίλας, μετά την ανατροπή του Τοράρινσον από τον Μπρούνο Ντουάρτε, με την μπάλα να βρίσκει και στο χέρι του Αργεντινού.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στη συνέχεια να βγουν στην επίθεση, αλλά δεν είχαν «καθαρές» ευκαιρίες για να φτάσουν στην ισοφάριση, ενώ κι από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι έδωσαν περισσότερο βάρος στο πώς να μη δεχτούν γκολ, από το να «χτυπήσουν» στις αντεπιθέσεις για να «κλειδώσουν» το «τρίποντο».

Η καλύτερη στιγμή του Παναιτωλικού στο ματς σημειώθηκε στο 82′, όταν ο Χουάνπι βρήκε χώρο, εκτέλεσε εκτός περιοχής με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα της και χωρίς «τρίποντο» εκτός έδρας, παρέμεινε στην προτελευταία θέση, ενώ οι Κρήτες ανέβηκαν στην 10η (20β. έναντι 14 του σημερινού τους αντιπάλου).

ΟΦΗ (Πέπε Μελ) : Μπάουμαν (46′ Σωτηρίου), Λάρσον, Βούρος, Μπρεσάν, Τοράρινσον, Μεγιάδο, Γκλάζερ, Αμπάντα (58′ Αποστολάκης), Μπάκου (58′ Μποσκέρα), Τοράλ (66′ Νέιρα), Φελίπε (83′ Ντικό)

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης) : Καπίνο, Σίλβα, Μπρούνο Ντουάρτε (75′ Μπακάκης), Μάλης, Μαυρίας, Χουάνπι, Πέρες (83′ Τσιγγάρας), Χατζηθεοδωρίδης (46′ Φρεντερίκο Ντουάρτε), Λιάβας, Σενγκέλια (65′ Μπουζούκης), Καρέλης (65′ Πέδρο)