Basket League : Καταιγιστικός ο Κολοσσός, 88-60 τον Απόλλωνα | HIGHLIGHTS

Τις έξι νίκες στην Basket League έφτασε ο Κολοσσός καθώς επιβλήθηκε με 88-60 του Απόλλωνα Πάτρας για τη 15η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Οι «θαλασσί» με επιμέρους σκορ 20-7 στην τελευταία περίοδο «σφράγισαν» την άνετη επικράτηση τους έχοντας 19 ασίστ με έξι λάθη και πρώτο σκόρερ τον Γκάουντλοκ που σημείωσε 20 πόντους. Από την πατρινή ομάδα ξεχώρισε ο Μπιμπς πέτυχε 23 πόντους.

Με «όπλο» την άμυνα του και με επιθετική αιχμή τον Μπιμπς ο Απόλλωνας προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό αφού αρχικά περιόρισε τον Περάντες. Οι «θαλασσί» αντέδρασαν και πήραν προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, οι παίκτες του Κούρο Σεγκούρα κυριάρχησαν απόλυτα. Με πλουραλισμό στην επίθεση και τον Περάντες ν’ αναλαμβάνει δράση, ο Κολοσσός έκανε επιμέρους 22-10 ανεβάζοντας τη διαφορά στους 16 πόντους (44-28) με καλάθι του Γκάουντλοκ στην εκπνοή του δεκαλέπτου. Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν 10 ασίστ και μόλις 2 λάθη.

Στην επανάληψη ο ρυθμός της αναμέτρησης άνοιξε με την ομάδα της Ρόδου να διατηρεί τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, ωστόσο οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου είχαν καλύτερες επιδόσεις επιθετικά, με συνέπεια το επιμέρους σκορ να είναι 24-25. Στις αρχές της τελευταίας περιόδου ο Κολοσσός προηγήθηκε με 73-53, με αποτέλεσμα η συνέχεια της αναμέτρησης να είναι τυπική διαδικασία.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 44-28, 68-53, 88-60.