Premier League : “Τσίμπησε” βαθμό στο Community η Γουλβς (vid)

Η Μπράιτον ήθελε τη νίκη για να πλησιάσει στις ευρωπαϊκές θέσεις, όμως…λογάριαζε χωρίς τη Γουλβς.

Όλοι θα θυμάστε τι είχε γίνει πέρυσι στην αναμέτρηση της πρώην αντιπάλου της ΑΕΚ στο Europa League με τους “λύκους”. Μία τεράστια νίκη για τους «γλάρους» με 6-0, με την ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι να πανηγυρίζει τη μεγαλύτερη επικράτηση στην ιστορία της σε επίπεδο Premier League, τόσο εντός, όσο και εκτός έδρας.

Κάπως έτσι, κάθε ρεκόρ που είχε δημιουργήσει ο Γκρέιαμ Πότερ καταρρίφθηκε, αλλά η ιστορία δεν επαναλήφθηκε φέτος σε καμία περίπτωση. Η Μπράιτον υποδέχθηκε τη Γουλβς, στο φινάλε της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, και το 0-0 μεταξύ τους, προέκυψε όσο… απλά αναδεικνύει το τελικό αποτέλεσμα.

Ανώτεροι οι «γλάροι», είχαν τις φάσεις τους οι φιλοξενούμενοι, ουδείς βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Η μεγαλύτερη φάση του πρώτου μέρους ήρθε για τους γηπεδούχους, στο 11ο λεπτό, όμως η κεφαλιά του Μπουανανότε αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή.

Ακολούθησαν έντονα παράπονα στο φινάλε του πρώτου μέρους από τους παίκτες των «λύκων» για τη διαιτησία του Κρεγκ Πόουσον, και με την έναρξη της επανάληψης, λίγο έλειψε να προηγηθούν.

Ο Κούνια «σπατάλησε» μία τεράστια «διπλή» ευκαιρία από κοντά, στο 46ο λεπτό, και έξι λεπτά μετά, παρά λίγο να το «πληρώσει» ακριβά. Άστοχος κρίθηκε όμως και ο Ζοάο Πέδρο, με τον Ζοσέ Σα να διατηρεί απαραβίαστη την εστία του.

Ο Ντε Τζέρμπι προσπάθησε με τις αλλαγές του να πάρει το παιχνίδι, αλλά αυτό δεν ήταν εφικτό. Το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι τέλους και κάπως έτσι, η Μπράιτον μένει αήττητη για 5ο διαδοχικό παιχνίδι, έχοντας τρεις ισοπαλίες και 32 βαθμούς (72η θέση), ενώ η Γουλβς είναι 11η και χωρίς αρνητικό αποτέλεσμα από τις 17 Δεκεμβρίου και έπειτα, με έξι παιχνίδια να έχουν μεσολαβήσει!