Χέιλ και Κάουαν έκριναν τον ελληνικό “εμφύλιο” στο BCL (vid)

Ο Προμηθέας μπήκε νικηφόρα στη δεύτερη φάση των ομίλων του BCL επικρατώντας στην πρεμιέρα της ΑΕΚ στην Πάτρα με 80-79.

Χάντερ Χέιλ και Άντονι Κάουαν ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα της Πάτρας καθώς πέρα από τους 41 πόντους που σημείωσαν μαζί, μοίρασαν και 15 ασίστ έχοντας έτσι ενεργή συμμετοχή σε πάνω από 70 από τους 80 πόντους της ομάδας τους! Παράλληλα ο Προμηθέας τελείωσε το παιχνίδι με 14 τρίποντα, τα διπλάσια από την ΑΕΚ που από την πλευρά της κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ με 12 παραπάνω.

Η AEK κατάφερε να πάρει μία μικρή διαφορά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων (35-40). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 46-37 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου όμως η συνέχεια άνηκε στους Πατρινούς. Με αιχμή τον Κάουαν και παίρνοντας σκορ από την περιφέρεια, ανέτρεψε τη διαφορά, προσπέρασε με 52-51 και έκλεισε το δεκάλεπτο με 62-58.

Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος ο Χέιλ με τρίποντο έκανε το σκορ 78-75 ενώ με 1/2 βολές στα 12” διαμόρφωσε το 79-75. Στα 6” ο Νάιτ με 2/2 βολές μείωσε σε 79-77, ενώ στη συνέχεια ο Κάουαν έχοντας 1/2 έκανε το 80-77. Ο ΜακΡέι που πήρε το ριμπάουντ, κέρδισε το φάουλ και πήγε στις βολές με 2,2” να απομένουν. Ευστόχησε και στις δύο γράφοντας έτσι το τελικό 80-79 καθώς παρότι ο Νάιτ έκλεψε στην τελευταία φάση, το σουτ του Νετζήπογλου δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-40, 62-58, 80-79

Προμηθέας (Παπαθεοδώρου): Κόφεϊ 5, Τζόουνς 6 (2), Κόνιαρης, Ρέινολντς 12 (4), Στέφενς 9, Χρυσικόπουλος 7 (1), Κάουαν 20 (2), Χέιλ 21 (5), Καραγιαννίδης, Πάπας.

ΑΕΚ (Πλάθα): Χόλινς 9 (2), Νάιτ 12 (1), Κουζέλογλου 1, ΜακΡέι 10 (1), Νετζήπογλου 6, Αγραβάνης 1, Χατζηδάκης 2, Χολ 3, Καράμπελας, Μόργκαν 11, Ραντλ 6 (2), Τίλμαν 18.

Για την επόμενη, 2η αγωνιστική του Λ΄ ομίλου των «16» του BCL, ο Προμηθέας φιλοξενείται από τη Μούρθια στην Ισπανία Κολοσσό στη Ρόδο, στις 30/1, ενώ η ΑΕΚ παίζει την ίδια μέρα στην Ουγγαρία με τη Χάποελ Χολόν.