Γ Εθνική : “Ανάσανε” βαθμολογικά ο Άγιος Νικόλαος

Ο ΑΟΑΝ επικράτησε με 2-0 του Ηλυσιακού, σε εξ αναβολής παιχνίδι για τη 19η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής και απομακρύνθηκε τρεις βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η ομάδα της Κρήτης έκανε καλό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο όμως σουτ του Μουστάκη στο 2′ έξω από την περιοχή το απέκρουσε ο Λέτσο και στη συνέχεια ένα ακόμα σουτ του Κατσικοκέρη στο 3′ πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στη συνέχεια μέχρι το εικοσάλεπτο, δεν σημειώθηκε κάποια φάση, με τον ΑΟΑΝ να έχει ελαφρά πρωτοβουλία και να ψάχνει με περισσότερες αξιώσεις το γκολ. Και τελικά στο 24′, άνοιξε το σκορ, όταν από εκτέλεση φάουλ του Σένκα, ο Τσανάι πήρε την κεφαλιά για το προβάδισμα της ομάδας του Αγίου Νικολάου (1-0).

Μετά το γκολ, δεν σημειώθηκε κάτι το ιδιαίτερο, με τον ΑΟΑΝ να κρατάει εύκολα το 1-0 και να ψάχνει και δεύτερο. Στο 38′ σουτ Κράσι από κοντά, κοντράρει στον Χριστογιάννη και κόρνερ, με αυτήν τη φάση να είναι και η τελευταία του πρώτου ημιχρόνου, με τον ΑΟΑΝ να προηγείται με 1-0.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, δεν σημειώθηκε κάτι το αξιοσημείωτο, με το παιχνίδι να είναι μοιρασμένο και τον ΑΟΑΝ να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 65′, όταν από αντεπίθεση, ο Κατσικόκερης έγινε αποδέκτης της μπάλας, έκανε το σουτ, που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο Αποστολόπουλος πέρασε στο 78′ στη θέση του Σένκα και δύο λεπτά αργότερα χρίστηκε σκόρερ, με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, γράφοντας το 2-0 για τον ΑΟΑΝ. Στο 83′ μια σέντρα σουτ του Καραγιάννη, κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και έξω.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, με τον ΑΟΑΝ να παίρνει μια σπουδαία νίκη κόντρα στον 3ο της βαθμολογίας Ηλυσιακό και απομακρύνθηκε τρεις βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμός, δείχνοντας μη επηρεασμένος από την τιμωρία και την αφαίρεση τριών βαθμών που δέχθηκε από την Π.Ε. της ΕΠΟ για το ματς με τον Ατρόμητο Πειραιά.

ΑΟΑΝ (Μανώλης Σκύβαλος) : Ψιμόπουλος, Χριστογιάννης, Πιθαρούλης, Τσανάι, Σένκα (78′ Μαρτσάκης), Μουστάκης, Καμαρά, Μαρινάκης (69′ Πλουσής), Πήλιος (78′ Αποστολόπουλος), Νοκάι (69′ Τσιλεδάκης), Κατσικοκέρης (90′ Μαρκάκης)

Ηλυσιακός (Ανδρέας Μαντζούνης) : Λέτσο, Νικολόπουλος, Σουβατζόγλου, Κασσιανός, Ταχιράι, Χαρίτος, Χριστόπουλος, Καλός (46′ Καραγιάννης), Κράσι, Μακρίδης (67′ Λέκκας), Παρασκευόπουλος