Η Μακάμπι έβαλε “φρένο” στον μισό Παναθηναϊκό (vids)

Στην ένατη ήττα υποχρεώθηκε ο Παναθηναϊκός με 90-75 από τη Μακάμπι για την 23η αγωνιστική της EuroLeague, ωστόσο παραμένει σε τροχιά τετράδας.

Κορυφαίος για τους «πράσινους» ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης με 17 πόντους ενώ για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ o Mπόλντγουιν τελείωσε με 22.

Mε εξαιρετική άμυνα και επιθετικές αιχμές τους Ναν και Μήτογλου, ο Παναθηναϊκός πήγε το ματς στον ρυθμό που επιθυμούσε στη διάρκεια της πρώτης περιόδου με συνέπεια να προηγείται με 21-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κάτας βρήκαν δεύτερες ευκαιρίες από επιθετικό ριμπάουντ και με επιμέρους σκορ 21-15, πέρασαν μπροστά με 43-36 στο ημίχρονο.

Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (46-36) στις αρχές της τρίτης περιόδου, έπειτα από τρίποντο του Κοέν. Στο 24’ η Μακάμπι Τελ Αβίβ προηγήθηκε με 55-42, ωστόσο οι «πράσινοι» με αιχμή τον Κώστα Αντετοκούνμπο απάντησαν με σερί 10-0 μειώνοντας την απόσταση (55-52). Στα προβλήματα του «τριφυλλιού» προστέθηκε και ο Κέντρικ Ναν ο οποίος ένιωθε ενοχλήσεις στον αγκώνα και δεν αγωνίστηκε ξανά. Το ματς ήταν σκληρό μέχρι το τέλος με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα και τον Παναθηναϊκό να παλεύει να μείνει μέσα στο ματς με τον Καλαϊτζάκη να δίνει λύσεις στην επίθεση, ωστόσο δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή.

Tα δεκάλεπτα: 18-21, 43-36, 62-59, 90-75

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Γουέμπ 4, Μπράουν 14 (1), Μπάλντουιν 22 (2), Μένκο, Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 3 , Ριβέρο 4 , Νίμπο 14 (12 ριμπάουντ), Μπλατ 6 (2), Κόλσον 14 (2).

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 17 (3), Παπαπέτρου 2, Γκραντ 13 (2), Ναν 13 (1), Λεσόρ 4 (6 ριμπάουντ) , Αντετοκούνμπο 8, Γκριγκόνις 5 (), Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου 13 (2).