Μεγάλη νίκη του Φίλιππου Βέροιας, έριξε στο…καναβάτσο την πρωτοπόρο ΧΑΝΘ! (photos+αποτελέσματα+βαθμολογία)

Ο Φίλιππος Βέροιας έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ και έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, με αποτέλεσμα να φτάσει σε μια άνετη επικράτηση με 85-70 κόντρα στην πρωτοπόρο ΧΑΝΘ.

Το σύνολο του Ευθύμη Κοθρά πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή εμφάνισή του, όντας απόλυτα σταθερός και συγκεντρωμένος από το πρώτο έως και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Απόδειξη αυτού, το γεγονός ότι σε καμία φάση του αγώνα δεν βρέθηκε να “κυνηγάει” το σκορ.

Η αρχή έγινε στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Φίλιππο να “χτίζει” την πρώτη διαφορά και το σκορ στο 20-15. Σε ανάλογο ρυθμό και η συνέχεια του ημιχρόνου, το οποίο βρήκε την ομάδα της Ημαθίας να προηγείται με +6 και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 48-42 υπέρ της.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Φιλίππου “πάτησαν το γκάζι” ακόμη περισσότερο και κατάφεραν να διευρύνουν τη διαφορά, φτάνοντας σε διψήφια επίπεδα, με το μόνο που απέμενε στην τελική ευθεία να ήταν η κατάλληλη διαχείριση. Και, φυσικά, αυτό έγινε με πολύ αποτελεσματικό τρόπο φτάνοντας στο τελικό σφύριγμα της λήξης με το 85-70 να δίνει το ροζ φύλλο αγώνα, έχοντας 8 διαφορετικούς παίκτες να “βομβαρδίζουν” την αντίπαλη μπασκέτα.

Καταλυτικός στην επίτευξη της νίκης ήταν ο κόσμος που έδωσε βροντερό “παρών” στις κερκίδες του ΔΑΚ “Βικέλας” και με τη στήριξή του γέμισε ψυχολογία τους παίκτες.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 48-42, 68-56, 85-70

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 16, Αποστολίδης 16 (3), Ξενιτίδης 14 (3), Κάτζος 4, Καραγιώργος 9 (2), Φλιάτης 6, Κοτσάνος 15, Μπένας 5, Μελαδιανός.

ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής): Κωστίκας 3, Μαργαριτόπουλος, Αλεμδάρ, Αποστολίδης 11, Μπρόζος 13 (3), Γεωργίου 9 (1), Τουλούπης 7, Κομνιανίδης Ι. 4, Μαλτέζος 7, Ζιάκας 16 (4).