Serie A : Δεν είχε νικητή το ντέρμπι στη Ρώμη (vid)

Η Λάτσιο και η Νάπολι έμειναν στο 0-0, με τη μάχη για την έξοδο στο Champions League να έχει πάρει φωτιά αφού οι βαθμολογικές αποστάσεις είναι μικρές.

Οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη αλλά πάνω από όλα, όπως φάνηκε, ήθελαν να μη χάσουν. Το γεγονός, άλλωστε, ότι σε όλο το πρώτο ημίχρονο δεν υπήρξε ούτε μία ευκαιρία, ούτε μία καλή φάση, τα λέει όλα. Οι Λατσιάλι έδειχναν μεγαλύτερη διάθεση αλλά δεν είχαν ρυθμό, οι Παρτενοπέι πρόσεχαν περισσότερο την άμυνα και γενικά το πρώτο 45λεπτο έφυγε χωρίς να γίνει κάτι αξιόλογο.

Όχι ότι τα πράγματα βελτιώθηκαν ιδιαίτερα στο β’ μέρος, αλλά τουλάχιστον υπήρξαν 2-3 φάσεις. Στο 46′, για παράδειγμα, οι γηπεδούχοι σκόραραν με ψαλιδάκι του Καστεγιάνος αλλά υπήρχε οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε ενώ 65′ η μπάλα έφυγε λίγο άουτ μετά το σουτ του Κατάλντι. Η Λάτσιο, με λίγα λόγια, ήταν η ομάδα που προσπαθούσε περισσότερο για το γκολ αλλά δεν το πέτυχε αφού στο 75′ ο Όστιγκαρντ κατάφερε να απομακρύνει μετά το τακουνάκι του Καστεγιάνος.

Τελικό αποτέλεσμα 0-0, επομένως, στο Ολίμπικο και η μάχη για την είσοδο στην 4άδα συνεχίζεται.