Super League 2 : Το γκολ του Αντράντα έδωσε τη νίκη στην ΑΕΛ (photos)

Η ΑΕΛ πήρε αυτό που ήθελε κόντρα στην πάντα υπολογίσιμη Αναγέννηση Καρδίτσας (1-0) και επέστρεψε στα «τρίποντα» που τόσο πολύ έχει ανάγκη στο «κυνήγι» της ανόδου.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη έφτασε τους 39 βαθμούς σε 17 αγώνες, «πιάνοντας» τον Λεβαδειακό στην κορυφή του 1ου ομίλου, οι Βοιωτοί όμως έχουν δύο ματς λιγότερα.

Όσον αφορά την Αναγέννηση, με τη σημερινή ήττα βρέθηκε στην 7η θέση, καθώς τόσο η Κοζάνη όσο και ο ΠΑΟΚ Β επικράτησαν στη 19η αγωνιστική και την προσπέρασαν.

Το γκολ για την ΑΕΛ ήρθε με το «καλημέρα» της αναμέτρησης. Μόλις στο 6ο λεπτό από σέντρα του Καλουτσικίδη και κεφαλιά του Λούκα Αντράντα οι «βυσσινί» άνοιξαν το σκορ και έδιωξαν το άγχος από πάνω τους.

Η Αναγέννηση δεν απείλησε καθόλου στον αγωνιστικό χώρο και η ΑΕΛ είχε τις ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματά της με τους Πεντρόζο, Μαυριά, Πλέγα και Κώστα Παπαγεωργίου. Όλοι τους όμως βρήκαν απέναντί τους έναν εξαιρετικό Τσέλιο, ο οποίος όπου χρειάστηκε ήταν εκεί.

Και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της ΑΕΛ, 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ έφτασε μια ανάσα από το δεύτερο τέρμα σε στατική φάση, όμως ο Τσέλιος απέκρουσε με τις παλάμες σε κόρνερ το πλασέ του προωθημένου Γιανναράκη στο 49′.

Από εκεί και έπειτα το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και χωρίς φάσεις, με την ΑΕΛ να κρατά το υπέρ της σκορ και τους τρεις βαθμούς της νίκης.

δείτε φωτογραφίες στο arenalarissa.gr

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Παπαδόπουλος, Ηλιάδης, Γιανναράκης, Πλέγας, Παπαγεωργίου Κ. (71′ Νίνο), Αντράντα (84′ Θωμαΐδης), Κοσονού (46′ Στίνα), Μαυριάς (89′ Παπαγεωργίου Αθ.), Πεντρόζο

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιώργος Τυριακίδης): Τσέλιος, Τομάσεβιτς (79′ Ντουμάνης), Σκόνδρας, Ανδρικόπουλος (40′ λ.τ. Βούζας), Σταμόπουλος, Γκόλιας, Κέρθι, Κοκκίνης (79′ Ζάγγος), Ξυδάς (57′ Κορέλας), Σαλαμούρας (79′ Παπαδάκος), Κονίλιο