Super League : “Χρυσή” αλλαγή ο Άλεξιτς για τον Πανσερραϊκό, ισοφάρισε τον Άρη στο 90+5′!

Ένα γκολ του…μόνιμου σκόρερ Λορέν Μορόν, ήταν αυτό που έδινε στον Άρη μια ακόμη σημαντική νίκη. Ο Κόστα Άλεξιτς όμως, που είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή, είχε άλλη…άποψη για λογαριασμό του Πανσερραϊκού!

Ο Άρης το περασμένο καλοκαίρι στο πρόσωπο του Μορόν βρήκε έναν αξιόπιστο φορ. Ο ταλαντούχος επιθετικός με μία υπέροχη εκτέλεση στο 52’ έκανε το 1-0. Ήταν το 11ο γκολ στο πρωτάθλημα και ετοιμαζόταν να χαρίσει την 11η νίκη στο πρωτάθλημα στην ομάδα του, που την ήθελε για να την αφιερώσει και στον Άλκη Καμπανό, ο οποίος πριν από δύο χρόνια δολοφονήθηκε από χούλιγκαν.

Η φετινή ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία, ωστόσο, είναι πέρα για πέρα αξιόμαχη. Έχει χάσει κι έχει πάρει βαθμούς στις καθυστερήσεις. Αυτό έγινε και τώρα. Στο 90+5’ ο Άλεξιτς που μπήκε αλλαγή ισοφάρισε κι έτσι οι γηπεδούχοι έμειναν πέντε σερί ματς αήττητοι (2 νίκες, 3 ισοπαλίες).

Το ματς είχε ρυθμό και έως το 35’ και οι δύο ομάδες είχαν αρκετές καλές στιγμές. Στο 4’ αριστερό σουτ του Σουλεϊμάνοφ κατέληξε στα χέρια του Χόβαν.

Στο 9’ ο Μορόν δεν άλλαξε για τον Οντουμπάτζο και σούταρε εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα άουτ.

Στο 11’ απείλησε για πρώτη φορά ο Πανσερραϊκός. Ωραία σέντρα του Ουάρντα, η κεφαλιά του Μπετανκόρ, κατέληξε στα χέρια του Κουέστα. Στο 22’ ωραία εκτέλεση φάουλ του Τομάς με το αριστερό, ωστόσο, μπλόκαρε ο Κουέστα και στο επόμενο λεπτό ο Σουλεϊμάνοφ σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Στο 28’ ο Οντουμπάτζο γύρισε, ο Σουλεϊμάνοφ πλάσαρε κι από την κόντρα η μπάλα στρώθηκε στον Νταρίντα, αλλά δεν μπόρεσε να εκτελέσει ο Τσέχος. Στο 31’ κεφαλιά του Στάικου ήταν άστοχη και στο 34’ οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ. Ο Μπετανκόρ στο ύψος της μικρής περιοχής γύρισε το σώμα του και πλάσαρε, αλλά ήταν αδύναμη η εκτέλεση και μπλόκαρε ο Κουέστα. Στο 36’ απευθείας με το αριστερό εκτέλεσε φάουλ ο Σουλεϊμάνοφ και απομάκρυνε με τις γροθιές ο Χόβαν, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Μορόν στο 52’ πέτυχε ένα ακόμα θαυμάσιο γκολ κι έτσι πήρε προβάδισμα ο Άρης. Ο Ισπανός φορ πήρε τη μπάλα αριστερά εκτός περιοχής, ελίχθηκε, μπήκε στην περιοχή κι έκανε ένα δεξί φαλτσαριστό σουτ στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του ανήμπορου ν’ αντιδράσει Χόβαν (0-1).

Ο Πανσερραϊκός έψαξε την ισοφάριση και στο 58’ το σουτ του Τομάς με το αριστερό έφυγε ψηλά άουτ, ενώ στο 60’ ο Τομάς με το κεφάλι βρήκε τον Μπετανκόρ, ο οποίος εντός περιοχής σούταρε με το δεξί κι απέκρουσε ο Κουέστα. Στο επόμενο λεπτό αστόχησε ο Πηλέας στο αριστερό σουτ που επιχείρησε εντός περιοχής.

Στο 66’ είχε καλή στιγμή ο Άρης για να τελειώσει το ματς, όμως, το δεξί πλασέ του Σαβέριο εντός περιοχής, μπλόκαρε ο Χόβαν.

Σ’ εκείνο το σημείο ο Άρης έκλεισε τους χώρους και ο Πανσερραϊκός ήταν φλύαρος στην τελική πάσα. Αλλά οι Θεσσαλονικείς δεν τελείωσαν το ματς, οι γηπεδούχοι έμειναν ζωντανοί και ο Πάμπλο Γκαρσία έριξε στη μάχη και τον Άλεξιτς, αλλά και τον Γούλερι για να πάρει τον βαθμό και το πέτυχε στο 95′.

Ο Ουάρντα εκτέλεσε πλάγιο, ο Οικονόμου από αριστερά έκανε τη σέντρα και ο Άλεξιτς με κεφαλιά νίκησε τον Κουέστα για το τελικό 1-1.

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία) : Χοβάν, Δεληγιαννίδης (90+4′ Γούλερι), Ντάνκερλουι, Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Ουεντραόγκο, Στάικος (72′ Οικονόμου), Πηλέας (72′ Σοφιανός), Τομάς (79′ Άλεξιτς), Ουάρντα, Μπετανκόρ

Άρης (Άκης Μάντζιος) : Κουέστα, Μοντόγια, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Βέλεθ (83′ Ρόουζ), Τζούρασεκ (82′ Φετφατζίδης), Βερστράτε, Σαβέριο (83′ Σαμόρα), Σουλεϊμάνοφ, Νταρίντα, Μορόν