Volley League : Πέρασε από το Ζηρίνειο ο Παναθηναϊκός | HIGHLIGHTS

Ο Παναθηναϊκός πέρασε από το “Ζηρίνειο” επικρατώντας 3-0 σετ της Κηφισιάς και παραμένει στο -1 από την πρώτη θέση μετά από 12 ματς στη Volley League.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ, διατηρώντας την ελάχιστη απόσταση στα μέσα του σετ (13-12). Η ομάδα των βόρειων προαστίων έφτασαν να προηγούνται με τρεις πόντους (17-14), αναγκάζοντας τον προπονητή να καλέσει time out. Μετά το πέρας του time out ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, όμως η Κηφισιά διατήρησε μία διαφορά δύο πόντων (23-21). Μάλιστα, η Κηφισιά βρέθηκε σε set ball το οποίο… έσβησε ο Παναθηναϊκός, περνώντας μπροστά στο σκορ στη συνέχεια (24-25). Με το σκορ στο 25-25, οι «πράσινοι» έκαναν το 2-0 σερί για να κλείσουν το σετ με 25-27.

Στο επόμενο σετ, ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι στο σκορ, με τη διαφορά να κυμαίνεται από τους δύο έως τους τέσσερις πόντους (12-15). Η Κηφισιά βρήκε τις λύσεις και κατάφερε να ισοφαρίσει (15-15), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην τελική ευθεία ισόπαλες (22-22). Ένα 3-0 σερί των «πράσινων» έδωσε το δεύτερο σετ στους «πράσινους» για το 2-0 στα σετ.

Το τρίτο σετ δεν είχε καμία σχέση με τα υπόλοιπα δύο. Η Κηφισιά αδυνατούσε να πάρει πόντο από τις επιθέσεις της, με τον Παναθηναϊκό να είναι από πολύ νωρίς με σκορ ασφαλείας (4-13). Η διαφορά έφτασε πάνω από τους δέκα πόντους (11-22), με την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να κλείνει το σετ με 13-25 για να πάρει τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-27, 22-25, 13-25