Handball Premier : «Πάτησε γκάζι» και πήρε τη νίκη η ΑΕΚ

Συνέχεια με νίκη για την ΑΕΚ, επικρατώντας με 30-24 του Διομήδη Άργους  για τη 13η αγωνιστική της Handball Premier.

Η «Ένωση» άργησε να βρει ρυθμό στην αρχή, όμως στη συνέχεια έπιασε τα δικά της στάνταρ και κέρδισε χωρίς πρόβλημα.

Δύσκολο ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο με τον Διομήδη να πιέζει και να προσπαθεί να επιβάλει τον δικό του ρυθμό. Οι δύο ομάδες μέχρι το 20ό λεπτό πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ (8-8). Η «Ένωση» βρήκε λύσεις στην άμυνα αναγκάζοντας τη φιλοξενούμενη ομάδα να πετύχει μόλις ένα γκολ σε 12 λεπτά, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 14-9.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε με το πόδι στο γκάζι και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό που τελείωσε το πρώτο μέρος. Ο Διομήδης προσπάθησε να πιέσει την ΑΕΚ και να μειώσει το σκορ, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ο «δικέφαλος» με καθαρό μυαλό μέχρι το τέλος πήρε τη νίκη με 30-24.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-6, 7-7, 10-8, 12-8, 14-9 (ημχ.), 17-11, 19-12, 22-16, 25-18, 26-21, 30-24
Κόκκινες: 46:19 Τσάκαλος, 59:56 Λιάπης (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 7-6, Πέναλτι: 7/8-2/

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 2, Τίκ 1, Κρητικός 2, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 8, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε 3, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 2, Άρσιτς, Σόκολιτς 2, Μίλερ 7, Λέμος, Κεδέρης 2.

Διομήδης Άργους (Ζαραβίνας): Κωστούλας, Αναστασίου 1, Τσάκαλος, Τσέλιος 2, Τερλέτσκι, Τσακουρίδης 6, Ασβεστάς 1, Μπάγιος 1, Κωστακίδης 3, Μάνθος 1, Μπεκιάρης, Ορφανός, Νικολίνταης, Σαλέμ 6, Στεφανίτσης 3. Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης,