Super League : Τρομερή Λαμία στους Ζωσιμάδες, πέτυχε 4 γκολ και ανέβηκε στην 6η θέση!

Τη συμμετοχή της στα πλέι οφ της Super League διεκδικεί με αξιώσεις η Λαμία, η οποία πέρασε με το εμφατικό 4-1 από την έδρα του ΠΑΣ Γιάννινα που έμεινε ουραγός πλέον και ανέβηκε στην 6η θέση, μετά την ήττα του Αστέρα Τρίπολης από την ΑΕΚ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά και στο μόλις στο 9ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρλια για να πάρουν το προβάδισμα με τον Νούνιες, ο οποίος πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Αθανασίου απέκρουσε. Ωστόσο τρία λεπτά μετά η λαμία κέρδισε πέναλτι, μετά το πάτημα του Καραχάλιου πάνω στον Μαρτίνεθ.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καρλίτος, όπου αστόχησε χάρις στην εντυπωσιακή απόκρουση του Αθανασίου. Ωστόσο, στο 20ό λεπτό ο Ισπανός ποδοσφαιριστής δεν έκανε λάθος και έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα με ωραίο διαγώνιο σουτ για το 1-0 των φιλοξενούμενων.

Στη συνέχεια το κακό συνεχίστηκε για τον ΠΑΣ, καθώς δύο λεπτά μετά η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου διπλασίασε τα τέρματα της με τον Αμαράλ, ο οποίος νωρίτερα είχε βγάλει την ασίστ στον Καρλίτος.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και στο 41ο λεπτό μείωσαν στο σκορ με τον Κόντε. Ο Σόρια έκανε το σουτ, ο Κοσέλεφ απέκρουσε, η μπάλα πήρε ύψος προς την εστία, με τον Ισπανό να τη σπρώχνει στα δίχτυα με κεφαλιά και να μειώνει σε 1-2 για τον ΠΑΣ.

Οι «κυανόλευκοι» στο 45′ «άγγιξαν» την ισοφάριση με τον Εραμούσπε, όμως η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 1-2.

Στο 59ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν ξανά πέναλτι, καθώς ο Αθανασίου ανέτρεψε τον Μαρτίνεθ, μετά τη μακρινή μπαλιά του Καρλίτος. Ο τελευταίος ανέλαβε την εκτέλεση, όμως για δεύτερη φορά ο Αθανασίου είχε και πάλι τη λύση, με αποτέλεσμα να κρατήσει το 1-2 στο ματς.

Η χαρά των γηπεδούχων όμως κράτησε λίγο, καθώς ο Αθανασίου έκανε τραγικά άστοχη έξοδο δευτερόλεπτα αργότερα και επέτρεψε στον Τσιλούλη να κάνει το 3-1 προ κενής εστίας στο 62’.

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο 81′ πέτυχε και τέταρτο τέρμα. Ο Τόσιτς έβγαλε μόνο του απέναντι στον Αθανασίου τον Τσιλούλη και εκείνος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-4 για τη Λαμία.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Αθανασίου, Σόρια (46’ Λεό), Εραμούσπε, Παντελάκης, Κιάκος, Καραχάλιος (67’ Ριένστρα), Τζίνο, Ροσέρο (67΄Ντεμίρ), Τούτου , Παμλίδης (82’ Τζίμας), Κόντε (82’ Μπάλαν)

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Τσανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Αμαράλ (82’ Κορνέζος), Νούνιες, Στάνκο, Σλίβκα (76’ Σίντκλεϊ), Τσιλούλης, Μαρτίνεθ (82’ Τσούκαλος), Καρλίτος (64’ Τόσιτς)