Basket League : Τεράστιος Άρης στο ΟΑΚΑ, “έσπασε” το αήττητο του Παναθηναϊκού! | HIGHLIGHTS

Ο Άρης πολύ καλύτερος στα πρώτα 11’ του ματς και στην τελευταία περίοδο επικράτησε στο κλειστό γήπεδο του ΟΑΚΑ του Παναθηναϊκού (73-70) και υποχρέωσε τους «πράσινους» στην πρώτη ήττα τους στην Basket League της φετινής σεζόν.

Η «ομάδα του τριφυλλιού» παραμένει, ωστόσο, πρώτη στη βαθμολογία μετά τις πρώτες 17 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου του 32ου Επαγγελματικού Πρωταθλήματος. Οι «κιτρινόμαυροι» από την πλευρά τους πέτυχαν την πρώτη νίκη τους στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού μετά τις 25 Ιανουαρίου 1997 (79-77) και τη δεύτερη εκτός έδρας επί των «πρασίνων» στα χρονικά του ΕΣΑΚΕ (από το 1992).

Ο Άρης μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και με πολύ καλή άμυνα και τον Τζόναθαν Σταρκ να πετυχαίνει 8 πόντους με δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου τελείωσε το δεκάλεπτο στο +15 (25-10).

Με καλάθια των Δημήτρη Κατσίβελη, Ρόνι Χάρελ στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στους 19 πόντους (29-10).

Ο Κέντρικ Ναν αρχικά με πέντε πόντους με ένα τρίποντο και οι Κώστας Αντετοκούνμπο, Παναγιώτης Καλαϊτζάκης στη συνέχεια έδωσαν ώθηση στον Παναθηναϊκό, που με επιμέρους σκορ 24-10 μείωσε στους 5 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-34).

Οι «πράσινοι» συνέχισαν την αντεπίθεση τους στο τρίτο δεκάλεπτο. Με επιμέρους σκορ 23-12 με 8 πόντους του Ντίνου Μήτογλου, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 57-49, 31’’ πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Άρης, όμως, αντέδρασε γρήγορα και με σερί 9-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Σταρκ ανέκτησε το προβάδισμα (58-57), με 7’ και 55’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Τρία τρίποντα του Βασίλη Τολιόπουλου στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης ήταν καθοριστικά για τη νίκη των «κιτρινόμαυρων». Το σκορ έγινε 71-62, 1’ 25’’ πριν τη λήξη του αγώνα, με το τρίτο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του 28χρονου γκαρντ, ενώ το τρίποντο για την ισοφάριση του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη με την εκπνοή του ματς ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 34-39, 57-51, 70-73.