LaLiga : Ο Λιορέντε στο 90+3′ “ξέρανε” τη Ρεάλ! (vid)

Η Ατλέτικο έχει αποδείξει πως δεν παρατάει ποτέ τα παιχνίδια της, όπου κι αν αγωνίζεται.

Αυτό έκανε και στο Μπερναμπέου, “κλέβοντας” τον βαθμό από τη Ρεάλ, η οποία δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, την οποία κρατούσε μέχρι το 90+2′ στο ντέρμπι της Μαδρίτης.

Το γκολ του Λιορέντε στέρησε το τρίποντο στη Ρεάλ και δίνει έναν πολύτιμο βαθμό στους “ροχιμπλάνκος”.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, με το… boost από την πολύ όμορφη ατμόσφαιρα στο Μπερναμπέου, μπήκε με το πόδι στο γκάζι και πίεσε την Ατλέτικο, με τον Μπραχίμ Ντίαζ να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 4ο λεπτό και τον Όμπλακ να πραγματοποιεί μεγάλη επέμβαση.

Ο νεαρός παίκτης των γηπεδούχων, στην επόμενη φάση που του παρουσιάστηκε, άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Ατλέτικο στη συνέχεια προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, όμως οι κεφαλιές των Βίτσελ και Σάβιτς δεν βρήκαν στόχο, με το 1-0 να παραμένει έως το τέλος του 45λεπτου.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε ανέβασε τον ρυθμό της και στο 48ο λεπτό βρήκε το γκολ με τον Σάβιτς, το οποίο ακυρώθηκε για οφσάιντ μετά από έλεγχο του VAR. Έξι λεπτά μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας, η Ρεάλ ζήτησε πέναλτι σε πέσιμο του Μπέλιγχαμ στην περιοχή της, με τον διαιτητή να συνεχίζει το παιχνίδι.

Έως το τέλος του ματς, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν την Ρεάλ, με το γκολ της ισοφάρισης να έρχεται στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μάρκος Λιορέντε να εκμεταλλεύεται την κεφαλιά πάσα του Ντεπάι, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.