Super League 2 : Βαθμό στο 90+2′ για την ΑΕΚ Β

“Έσπασε” το σερί της Νίκης Βόλου η ΑΕΚ Β.

Η ομάδα του Νίκου Κούστα, με γκολ που σημείωσε από τα 11 βήματα ο Μαχαίρας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, απέσπασε ισοπαλία στο γήπεδο της Νεάπολης και “έπιασε” την Αναγέννηση Καρδίτσας στην 7η θέση.

Την ίδια ώρα, οι Θεσσαλοί έχασαν την ευκαιρία να ανέβουν στην τρίτη θέση και να κάνουν ένα ακόμη βήμα για τη συμμετοχή στα play off.

Η Νίκη Βόλου ξεκίνησε ιδανικά το ματς και μόλις στο 7ο λεπτό, πήρε “κεφάλι” στο σκορ. Ο Κρητικός έκανε την κίνηση από τα αριστερά, πάσαρε στη μεγάλη περιοχή για τον Τζιώρα, ο οποίος με γυριστό σουτ, νίκησε τον Θεοχάρη (1-0).

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν μάλιστα να πετύχουν γρήγορα και ένα δεύτερο γκολ, όμως η προβολή του Πολίτη κατέληξε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον “δικέφαλο” ήταν στο 20ό λεπτό, όταν ο Θεοδωρίδης έκανε τη σέντρα, ο Παυλίδης πετάχτηκε αλλά ο Γκαραβέλης έσωσε πάνω στη γραμμή.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Νίκη έφτασε κοντά στο 2-0. Ο Κυριακίδης εκτέλεσε το φάουλ, ο Κάσσος “έπιασε” την κεφαλιά, ο Θεοχάρης απέκρουσε εντυπωσιακά και στο ριμπάουντ ο Γαβριηλίδης έστειλε την μπάλα άουτ.

Στα τελευταία λεπτά, η ΑΕΚ Β ανέβασε την απόδοση της και πίεσε την άμυνα της Νίκης. Στο 80′ νεοεισελθόντας Γκολφίνος απείλησε με δυνατό σουτ, ενώ στο 90′ έγινε η φάση που έκρινε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Μαχαίρας, ο οποίος σημάδεψε σωστά τη γωνία του Γκαραβέλη για το τελικό όπως αποδείχτηκε 1-1.

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος) Γκαραβέλης, Κάσσος (71′ λ.τ. Τοπαλίδης), Στίκας, Γιαννίτσης, Αναστασίου, Κυριακίδης, Λίταινας (71′ Πέττας), Γαβριηλίδης, Πολίτης (83′ Βουκελάτος), Κρητικός (54′ λ.τ. Να’α), Τζιώρας

ΑΕΚ Β (Νίκος Κούστας) : Θεοχάρης, Γεμπόα, Χρυσόπουλος (72′ Σκόνδρας), Παυλίδης, Κανελλόπουλος, Ρουκουνάκης, Σαμπανάτζοβιτς (57′ Γκολφίνος), Λαμαράνα (83′ Χριστόπουλος), Μαχαίρας, Κατσικάς (46′ Τζούντα Γκαρσία), Θεοδωρίδης