Bundesliga : “Καθάρισε” τη Φράιμπουργκ η Ντόρτμουντ (vid)

Επέστρεψε στις νίκες η Ντόρτμουντ, που δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες κόντρα στη Φράιμπουργκ και βλέπει πιο “καθαρά” την τρίτη θέση της Bundesliga.

Ο Μάλεν με δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο ουσιαστικά έστρωσε τον δρόμο στους Βεστφαλούς, με τον Φούλκρουνγκ στο τέλος να βάζει το… κερασάκι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το παιχνίδι διεκόπη για αρκετά λεπτά στο πρώτο μέρος όταν οι οπαδοί πέταξαν σοκολατένια κέρματα και μπαλάκια του τένις στον αγωνιστικό χώρο ως ένδειξη διαμαρτυρίας για τη θετική ψήφο των γερμανικών ομάδων για την είσοδο ιδιωτών επενδυτών στο ποδόσφαιρο της χώρας.

Στο 16′ από ασίστ του Φούλκρουγκ ο Μάλεν με τρομερό σουτ έκανε το 1-0 και στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων η Ντόρτμουντ έκανε το 2-0 και πάλι με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι, είχαν ευκαιρίες για τρίτο γκολ και το βρήκαν τελικά με τον δημιουργό των δύο πρώτων, Φούλκρουγκ, να γράφει στο 87′ το τελικό 3-0 με κεφαλιά από σέντρα του Μπραντ.