Premier League : “Καθάρισε” ο Χάαλαντ για τη Σίτι (vid)

Αρχίζει να βρίσκει τον εαυτό του ο Έρλινγκ Χάαλαντ, μετά τη δίμηνη περίπου απουσία του από τους αγωνιστικούς χώρους.

H… εθισμένη με την κορυφή της Premier League, Μάντσεστερ Σίτι, απουσίαζε για πολύ μεγάλο διάστημα από τη θέση που έχει συνηθίσει να στρογγυλοκάθεται αναπαυτικά από τη μέρα που κάθισε στον πάγκο της ο Πεπ Γκουαρδιόλα. Η φιλοξενία της προβληματικής φετινής Έβερτον στο “Etihad” φάνταζε ως ιδανική ευκαιρία για… προσπέραση της Λίβερπουλ στην πρώτη θέση και οι πρωταθλητές δεν την άφησαν να πάει χαμένη, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έρλινγκ Χάαλαντ και παίκτη-κλειδί τον Κέβιν Ντε Μπρόινε. Νίκη με 2-0 και επιστροφή στην κορυφή μετά από αρκετές εβδομάδες… χωρίς κανείς να τους καταλάβει!

Όσο κι αν τα “ζαχαρωτά” είναι σαφώς πιο ανταγωνιστικά στα χέρια του Σον Ντάις (έχοντας να αντιμετωπίσουν και το βάρος της αφαίρεσης 10 βαθμών), κι όσο κι αν κατάφεραν για ένα ολόκληρο ημίχρονο να μπλοκάρουν τους γηπεδούχους υποχρεώνοντας τη Σίτι να μην έχει ούτε μία τελική στην εστία στα πρώτα 45 λεπτά (κάτι που είχε να συμβεί σε παιχνίδι της Μάντσεστερ Σίτι στην Premier League από το… 2022!) η είσοδος του Κέβιν Ντε Μπρόινε στην επανάληψη άλλαξε τα δεδομένα.

Μετά από… καρδιοχτύπι που προκάλεσε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο τραυματισμός του Έντερσον, οι παίκτες του Γκουαρδιόλα έδειχναν να μπλοκάρονται στα “γρανάζια” της πολύ καλά οργανωμένης άμυνας του Ντάις και χωρίς ίχνος υπερβολής η Έβερτον έφτασε… σβηστή στο 0-0 της ανάπαυλας.

Όλα άλλαξαν, όμως, στο 57ο λεπτό όταν ο Γκουαρδιόλα μάλλον… αγανάκτησε από τα χάλια της ομάδας του και ανακάτεψε την τράπουλα περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον χαρισματικό Βέλγο (στη θέση του αρνητικού Ματέους Νούνιες) που πάτησε χορτάρι υπό τις εκκωφαντικές ιαχές αποθέωσης των φίλων της Σίτι. Με τον Ντε Μπρόινε να απελευθερώνει τους συμπαίκτες του, η πίεση στα καρέ του Πίκφορντ άρχισε να αυξάνει και το γκολ έμοιαζε θέμα χρόνου. Και ήρθε στο 71′ με… λυτρωτικό τρόπο, όχι μόνο για τους φίλους της Μάντσετσερ Σίτι, αλλά και για τον Έρλινγκ Χάαλαντ.

Πρώτο γκολ μετά τις 28 Νοεμβρίου και πρώτο μετά την επιστροφή του Νορβηγού από τον τραυματισμό του εδώ και πέντε αγωνιστικές με ένα σουτ που έμοιαζε με… ξέσπασμα του Σκανδιναβού “baby face δολοφόνου”. Ήταν τέτοια η δύναμη του σουτ που επιχείρησε από διαγώνια θέση που πήρε μέσα τα χέρια του Πίκφορντ πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα και “ανοίξει” το σκορ.

Με την αυτοεποίθησή του, μάλιστα, στα ουράνια ο κορυφαίος σκόρερ των ευρωπαϊκών γηπέδων πέτυχε και δεύτερο γκολ… παίρνοντας παραμάζωμα σε φάση ένας εναντίον ενός τον Μπράνθγουεϊτ στο 85′. Δύο απολαυστικά γκολ του Νορβηγού, τρεις “χρυσοί” βαθμοί για τη Σίτι και… επιστροφή στην κανονικότητα!

Με τη νίκη της επί της Έβερτον η Σίτι προσπέρασε στην κορυφή τη Λίβερπουλ (με ένα βαθμό διαφορά και ίδιο αριθμό αγώνων) με την ομάδα του Μάντσεστερ να έχει… κάβα το παιχνίδι με την Μπρέντφορντ.