Super League : ΠΑΣ Γιάννινα και Άρης έμειναν στο μηδέν

Δεν ανέδειξε νικητή το ματς στους Ζωσιμάδες, με το μυαλό του Άρη να είναι σαφώς στον ημιτελικό του Κυπέλλου κόντρα στον Παναιτωλικό.

Το βαθμολογικό κίνητρο άλλωστε μάλλον έμοιαζε μονόπλευρο πριν από την έναρξη της αναμέτρησης. Με τον ΠΑΣ Γιάννινα όχι απλά να “καίγεται” αλλά να… τσουρουφλίζονται για βαθμούς και τους φιλοξενούμενους να έχουν τη σκέψη τους περισσότερο στραμμένη στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου με τον Παναιτωλικό (Τρίτη 13 Φεβρουαρίου, 19.30), η ζυγαριά του “πρέπει” της νίκης έμοιαζε να γέρνει περισσότερο προς την πλευρά των Ηπειρωτών.

Τι είδαμε τελικά; Ίσως το πιο αναμενόμενο πιάτο για την εποχή: Ένα άγευστο 0-0 και μια… άνοστη ζεστή σούπα για να μας προετοιμάσει για τα κρύα που έρχονται το επόμενο διήμερο.

Με την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου να δίνει την μπάλα στους φιλοξενούμενους του Άκη Μάντζιου με εμφανή στόχο να τους “χτυπήσουν” στην αντεπίθεση, στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου οι δύο αντίπαλοι επιδόθηκαν περισσότερο σε… διαγωνισμό λαθών.

Με τον νεοφερμένο Μπένετ να δείχνει αρκετά θετικά στοιχεία στην πρεμιέρα του και να επενδύει στη δεδομένη ταχύτητά του, ο Άρης αντιμετώπιζε τεράστια προβλήματα στην ανάπτυξη, με αποτέλεσμα η μπάλα να φτάνει με μεγάλη δυσκολία στα καρέ του Νάγκι.

Όχι ότι η εστία του Κουέστα έζησε… στιγμές πολιορκίας. Κάθε άλλο! Ο Ισπανός είχε επίσης ένα σχετικά ξεκούραστο πρώτο 45λεπτο. Λίγο ανησύχησε στο 30’ όταν ο Κόντε δεν πρόλαβε να προωθήσει την μπάλα στα δίχτυα μετά από κεφαλιά του Μπακαδήμα, λίγο στο 37’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Κόντε και πέραν τούτου ουδέν.

Ένα εξαιρετικά χαμηλής ποιότητας πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να θέλουν και να μην μπορούν και τους φιλοξενούμενους, να έχουν το μυαλό τους… σε άλλο γήπεδο, αυτό του Αγρινίου.

Με το καλησπέρα στο δεύτερο μέρος, ήρθε η πρώτη πολύ καλή φάση στην αναμέτρηση. Ο Ροσέρο έκανε τη σέντρα με τον Κόντε να κάνει λάθος εκτίμηση και έτσι η μπάλα έφυγε άουτ! Ο Ισπανός στο 51’ δεν μπόρεσε να απειλήσει με τακουνάκι.

Ο Κόντε ξανά ήταν αυτός που δεν αντέδρασε σωστά, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να σουτάρει εντός περιοχής αν και αμαρκάριστος στο 62’. O Άρης απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος με τον Μανού Γκαρθία να σουτάρει δυνατά και τον Νάγκι να πέφτει και να διώχνει τον κίνδυνο στο 84’.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε το παραμικρό (πέρα από ένα άστοχο σουτ του Λεό στο 90+4′) και σε ένα κακό παιχνίδι το 0-0 ήταν το απόλυτα λογικό αποτέλεσμα. Ο Άρης έφτασε τους 35 βαθμούς με την ισοπαλία και παραμένει πέμπτος, ενώ ο ΠΑΣ συνεχίζει να είναι μόνος στην τελευταία θέση με 13.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Κιάκος, Μπακαδήμας, Εραμούσπε, Ριένστρα, Τζίνο, Λιάσος, Τούτου, Παμλίδης, Ροσέρο (86′ Ντεμίρ), Κόντε (63′ Λεό).

Άρης (Άκης Μάντζιος) : Κουέστα, Οντουμπάτζιο, Ρόουζ, Μπράμπετς, Φατόρε, Τζούρασεκ (58′ λ.τ. Μανού Γκαρθία), Ντουκουρέ (57′ Βέλεθ), Σαβέριο (72′ Μορόν), Φετφατζίδης (46′ Νταρίντα), Μπένετ (46′ Σουλεϊμάνοφ), Σαμόρα