Basket League : Άνετο πέρασμα του Περιστερίου από το Λαύριο (vid)

Τις 12 νίκες στην Basket League έφτασε το Περιστέρι καθώς επιβλήθηκε με 86-64 του Λαυρίου για τη 18η αγωνιστική και διατηρήθηκε μόνο στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα ανέβασαν την απόδοση τους έχοντας 10/24 τρίποντα (41%) και 21 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους Μίτρου-Λονγκ είχε 14 πόντους και ο Τζόε Ράγκλαντ με 13. Από το Λαύριο Γκόντικας και Θόρντον είχαν από 12 πόντους.

To Λαύριο ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση κι εκμεταλλεύτηκε τα επτά λάθη που έκαναν οι παίκτες του Περιστερίου στην πρώτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20-12 στο 8’, έπειτα από καλάθι του Κώστα Γόντικα που έδινε πολλές λύσεις στην επίθεση. Οι φωνές του Βασίλη Σπανούλη έπιασαν τόπο καθώς οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 7-0 μειώνοντας στον έναν (20-19) στις αρχές της δεύτερης περιόδου.

Το Περιστέρι βελτίωσε την άμυνα του οδηγώντας σε λάθη του γηπεδούχους, με συνέπεια να βρει λύσεις στο transition και να πάρει προβάδισμα με 24-22 στο 13’. Μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 13-5, με συνέπεια να προηγηθούν 30-25. Με τον Τζόε Ράγκλαντ να δίνει λύσεις η ομάδα των δυτικών προαστίων κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της και να πάει στο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 38-34.

Mε σαφώς διαφορετική προσέγγιση μπήκε στην επανάληψη το Περιστέρι με αποτέλεσμα να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (47-36) στο 23’ με τρίποντο του Λοβ. Όσο περνούσε η ώρα οι φιλοξενούμενοι έφταναν πιο κοντά στον στόχο τους από τη στιγμή που περιόρισαν τους παίκτες του Λαυρίου. Το 68-49 στο 34’ ουσιαστικά άνοιξε τον δρόμο στο Περιστέρι για να φτάσει στην επικράτηση χωρίς ν’ ανησυχήσει στον χρόνο που απέμενε.

Tα δεκάλεπτα: 20-17, 34-38, 49-61, 64-86