Super League 2 : Πέρασαν από τη Λειβαδιά τα Χανιά (photos)

Τα Χανιά επιβεβαίωσαν τον ρόλο του φαβορί κόντρα στον Παναθηναϊκό Β και με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησαν στο Στάδιο της Λειβαδιάς, μειώνοντας τη διαφορά από την Athens Kallithea (αγωνίζεται τη Δευτέρα με την Ηλιούπολη).

Από την άλλη πλευρά, οι “πράσινοι” του Σωτήρη Αντωνίου πάλεψαν στο μέτρο του δυνατού, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα από το 57′, είχαν τις στιγμές τους στο ματς αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα που θα τους “ξεκολλούσε” από την προτελευταία θέση.

Το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά του ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τους δυνατούς ανέμους να δυσκολεύουν αρκετά τους παίκτες των δύο ομάδων.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο ματς άνηκε στους φιλοξενούμενους, με τον Μάνο στο 22ο λεπτό να πλασάρει τον Ξενόπουλο, αλλά ο Λάμψιας κατάφερε να διώξει την μπάλα λίγο πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα.

Στο 37΄ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με σουτ του Τσέλιου έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Ξενόπουλου. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κυριόπουλος και πάλι με ωραία ενέργεια απείλησε, αλλά το σουτ του πέρασε μόλις άουτ.

Με την έναρξη του δεύτερο ημιχρόνου τα Χανιά έφτασαν κοντά στο 0-1, ωστόσο το σουτ του Κατσούρι σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 53΄ οι πράσινοι έφυγαν στην αντεπίθεση, αλλά το σουτ του Μπιλάλ πέρασε άουτ.

Στο 57΄ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Προδρομίτη να διώχνει την μπάλα πάνω στη γραμμή με το χέρι και να δέχεται την κόκκινη κάρτα, αλλά ο Ξενόπουλος απέκρουσε το πέναλτι του Μάναλη και κράτησε το μηδέν. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ξενόπουλος με υπέροχη επέμβαση στο τετ α τετ με τον Μάναλη. Από την εκτέλεση αυτού του κόρνερ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Μαζουλουξή (0-1).

Παρότι οι πράσινοι ήταν με 10 ποδοσφαιριστές προσπάθησαν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία και στο 80΄ έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση, αλλά το σουτ του Φουρτάδο πέρασε άουτ.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Βουό με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων και έγραψε το τελικό σκορ της αναμέτρησης (0-2).

Παναθηναϊκός Β (Σωτήρης Αντωνίου) : Ξενόπουλος, Σιδεράς, Φικάι, Αθανασακόπουλος (70΄ Φρόκου), Μαρτίνης, Φουρτάδο, Κυριόπουλος (77΄ Νταμπίζας), Κρυπαράκος (70΄ Ταβάρες), Προδρομίτης, Λάμψιας (77΄ Μαντσίνι), Μπιλάλ (55΄ Καραμπάς)

ΠΑΕ Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης) : Κλέιμαν, Κατσούρι (55΄ Πέιος), Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Σερβιλάκης, Ντίαζ, Λεμονής, Τσέλιος (66΄ Τσορνομάζ), Ελευθεριάδης (81΄ Κόλα), Μάναλης (81΄ Βουό), Μάνος (81΄ Μανουσάκης)