Όλο και πιο κοντά στην 1η θέση η Athens Kallithea, 2-1 την Ηλιούπολη

Η 5η σερί νίκη της Athens Kallithea, φέρνει την ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη ακόμη πιο κοντά στον μεγάλο φετινό στόχο.

Κόντρα σε μια δυσκολοκατάβλητη ομάδα όπως η Ηλιούπολη, οι “μπλε” πήραν τη νίκη και με τους 30 βαθμούς, βλέπουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια.

Μάλιστα, αυτή ήρθε με παίκτη λιγότερο από το 47΄λόγω αποβολής του Μπουλούλη, σε ένα χρονικό σημείο που το ματς ήταν ισόπαλο.

Η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου απείλησε πρώτη με τον Ντέτλερ στο 23ο λεπτό. Στο 35′ ο Βενάρδος ανέτρεψε εντός περιοχής τον Βασιλόγιαννη και ο Ματίγια από την άσπρη βούλα νίκησε τον Περιστερίδη.

Η φιλοξενούμενη δεν το έβαλε κάτω και στο 41′ έφτασε στην ισοφάριση, με το γκολ να αμφισβητείται έντονα από τους γηπεδούχους. Από εκτέλεση κόρνερ ο Ντέτλερ έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα φάνηκε να αλλάζει πορεία στον εκτεθειμένο Παντελίδη και κατέληξε στα δίχτυα. Ακόμα και ο Μανούχος πήγε να συμβουλευτεί τον πρώτο βοηθό Τριανταφύλλου (Αρκαδίας). Το γκολ κατακυρώθηκε στον Ντέτλερ και θεωρήθηκε ότι ο Παντελίδης δεν είχε συμμετοχή στη φάση, ούτε επηρέαζε το οπτικό πεδίο του Κότσαρη…

Η Athens Kallithea λίγο έλειψε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου να δεχτεί και δεύτερο γκολ όταν ο Μπουσάι με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις χειρότερες προϋποθέσεις για την ομάδα της Καλλιθέας. Ο Φρίμπονγκ, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο είχε κερδίσει την πρώτη κίτρινη του Μπουλούλη, κέρδισε και την αποβολή του στο 47′. Η αποστολή της γηπεδούχου έγινε… βουνό, αλλά η μετατόπιση του Μουτίνιο στο αριστερό άκρο μετά την αποβολή, έφερε και το 2-1 στο 60′. Από πάσα του Βασιλόγιαννη ο Μουτίνιο έκανε τρίπλες μπροστά τον Βενάρδο και με σουτ από αριστερά νίκησε τον Περιστερίδη που είχε κακή αντίδραση.

Η Ηλιούπολη είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα για το υπόλοιπο του ματς, ρίσκαρε για να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ, όμως οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι και πανηγύρισαν το 5ο διαδοχικό εντός έδρας τρίποντο. Στο 90+2′ ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να ζητήσουν πέναλτι σε σπρώξιμο του Μεχίας στον Φρίμπονγκ. Ο Μανούχος, ωστόσο, παράβαση δεν είδε. Ο στόπερ της Athens Kallithea στο 58′ είχε σπρώξει εκτός φάσης τον Φρίμπονγκ, με τους Κυανέρυθρους να ζητούν την αποβολή του.

Athens Kallithea (Αλέκος Βοσνιάδης): Κότσαρης, Τσιβελεκίδης, Μεχίας, Γεβρέμοβιτς (75′ Μαρότα), Μπουλούλης, Σίλβα (46′ Μουστακόπουλος), Ματίγια, Μασιέλ (50′ Μανθάτης), Βασιλόγιαννης (89′ λ.τρ. Τσιντώνης), Κυνηγόπουλος (46′ Μουτίνιο), Λουκίνας.

ΠΑΕ Ηλιούπολη (Σούλης Παπαδόπουλος) : Περιστερίδης, Βενάρδος, Ράμος (82′ Κρέτση), Ασίγκμπα, Μπουσάι (54′ λ.τ. Γκοτσούλιας), Παντελίδης (82′ Κόστα), Φρίμπονγκ, Φουρλάνος, Λατίνοβιτς (67′ Μπαρμπάρο), Ντέτλερ, Μάντιτς (67′ Γιάννου)