Volley League : Ασταμάτητος ο Μίλωνας πέρασε και από την Καλαμάτα και κυνηγάει 3η θέση

Εντυπωσιακός για άλλη μία φορά ο Μίλωνας, εξαργύρωσε στο πρωτάθλημα την ποιότητα που απέκτησε ως ομάδα μέσα από την πορεία του στο CEV Cup. Κατάφερε να αντέξει την πίεση απέναντι στη μαχητική Καλαμάτα και να πάρει τη νίκη με 3-0 σετ που τον ανεβάζει στους 27 βαθμούς και στην 3η θέση (εκκρεμεί ο αγώνας του ΠΑΟΚ με την Κηφισιά στο Ζηρίνειο) αλλά η ομάδα της Νέας Σμύρνης έχει και έναν αγώνα λιγότερο.

Η Καλαμάτα έμεινε στους 9 βαθμούς και στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και η επίθεση της έκανε «χαμηλή πτήση» με 40% αποτελεσματικότητα, έναντι 57% του Μίλωνα που για τρίτο συνεχόμενο ματς (προηγούμενα με Άθλο, Κηφισιά) ήταν αλάνθαστος.

Αξιοσημείωτο είναι πως για πρώτη φορά μετά από καιρό ξεκίνησαν βασικοί ακραίοι στο Μίλωνα ο Μολίνα και ο Πολουγιάν που μάλιστα ήταν και κορυφαίοι μαζί με τον πασαδόρο Λουκ Χερ. Ο Αλέξανδρος Νανόπουλος έμεινε στον πάγκο για να ξεκουραστεί. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους και πάλι στην πρωτεύουσα της Μεσσηνίας στις 6 Μαρτίου για τον νοκ άουτ προημιτελικό του Κυπέλλου.

Η Καλαμάτα πάλεψε τα δύο πρώτα σετ και είχε και ευκαιρία να πάρει ένα από τα δύο αλλά στα κρίσιμα σημεία δεν άντεξε η υποδοχή της.

Στο 1ο σετ προηγήθηκε 25-24 με τον Χριστόφα, αλλά ο Μολίνα ισοφάρισε, ο Οκάμπο έκανε λάθος επίθεση (25-26) και στην επόμενη φάση ο Μολίνα με κόντρα επίθεση έκανε το 27-25 και το 1-0.

Στο 2ο σετ η Καλαμάτα προηγήθηκε 23-22 αλλά ο Κοένεν έχασε το σερβίς (23-23) και το σετ κρίθηκε με δύο επιθέσεις του Γιορντάνοφ που τελείωσε το σετ 25-23 για το 2-0.

Στο 3ο σετ τα σερβίς του Μολίνα έκαναν σερί 5-0 και ο Μίλων ξέφυγε 23-16 για να κλείσει το χαμένο σερβίς του Αλεξάκη.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Πρέντζας, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Κοσμάς, Σπίνας, Γραμματεία: Μισιάκα.