Απόρθητο…κάστρο το ΔΑΚ «Βικέλας» για τους Αετούς Βέροιας, νίκησαν και τον Αλμυρό! (vid)

Μια ακόμη σπουδαία νίκη για τους Αετούς Βέροιας και μπορούμε να πούμε με μεγαλύτερη σιγουριά πλέον, πως είναι η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος!

Έχοντας κερδίσει τους τρεις από τους τρεις από τους τέσσερις ισχυρούς του ομίλου, η ομάδα της Ημαθίας απέδειξε πως μπορεί για το καλύτερο αλλά και -μην ξεχνάμε- για το χειρότερο, καθώς προέρχεται από την ήττα στο Κιλκίς, όπου στο πρώτο ημίχρονο έβαλε τους μισούς πόντους σε σχέση με σήμερα!

Κόντρα στον Αλμυρό, μια ομάδα με μεγάλη δυναμική και εμπειρότατους παίκτες, οι Αετοί αντιπαρέταξαν δύναμη και πάθος, με αποτέλεσμα στο τέλος να πανηγυρίσουν μια σπουδαία νίκη, την 11η φετινή.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, προηγήθηκε ένα μίνι τελετουργικό και πολλές φωτογραφίες με τους φίλους μας από τη “Μέριμνα Ατόμων με Αυτισμό-Κδαπ αμεΑ «ΜΑμΑ”, οι οποίοι το χάρηκαν με την ψυχή τους, ενώ στο τέλος εξαιρετική ήταν η πρωτοβουλία του προπονητή και των παικτών να τους συμπεριλάβουν στο “ζντο” των θριαμβευτών!

Στο αγωνιστικό σκέλος, η ομάδα της Ημαθίας ήταν μπροστά στο σκορ, στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Στο εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο υποχρέωσε τον Αλμυρό (τη δεύτερη καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος) σε 11 πόντους, έβαλε τις βάσεις για τη σημερινή επικράτηση.

Αν και οι αντίπαλοι ισορρόπησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και “ροκάνισαν” τη διαφορά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιστρέψουν στα δεδομένα (αμυντικά και επιθετικά) του πρώτου, διαμορφώνοντας μια δυναμική ενόψει της τελικής ευθείας.

Το 52-47 του τρίτου δεκαλέπτου προμήνυε ένα ντέρμπι μέχρι τέλους, ωστόσο οι “ασπρόμαυροι” έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ στα τελευταία λεπτά και δεχόμενοι μόλις 13 πόντους, κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα που τους φέρνει σε πενταπλή(!) ισοβαθμία στη δεύτερη θέση.

Πρώτος σκόρερ των Αετών ήταν ο Κόκκινος, που έφτασε τους 19 πόντους και τον ακολούθησαν οι Σαχμπατιάν με 14 και Δαχρετζής με 12.

Επόμενο παιχνίδι, την Κυριακή 25/2 και ώρα 17.00 ξανά στο ΔΑΚ “Βικέλας” με το Άργος Ορεστικό.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 33-31, 52-47, 73-60

Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Δαχρετζής 12, Μπρουκς 9(1), Σαχμπατιάν 14, Κόκκινος 19(2), Παπαδόπουλος 10(1), Νικάι, Ιωσηφίδης 3(1), Μητακίδης, Γάτσος 6(2), Κούντας, Σαζακλίδης.

Αλμυρός (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 14(4), Πολίτης 16(4), Παπούλιας 10, Αργύρης 2, Λάππας 7(1), Μυλωνάς, Βαλαμούτης, Πελεκούδας 8, Μαμούρας 3, Τάσος.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

Πιερικός Αρχέλαος – ΓΑΣ Μελίκη  20-0 α.α.

12 ΓΑΣ Μελίκη 16 1 15 744 1037 -293 12

*Η διοίκηση των Αετών Βέροιας ευχαριστεί θερμά όλους όσους βρέθηκαν απόψε στο ΔΑΚ «Βικέλας», στηρίζοντας την πρωτοβουλία για τον φιλανθρωπικό σκοπό! Ζητάει επίσης συγνώμη για τη μη τηλεοπτική κάλυψη του αγώνα, αλλά δεν ήταν εφικτό να λύσουν τα τεχνικά θέματα που προέκυψαν.